Auto ISO ja sen ohjaus

Minolta-digit, Olympus-digit (ei-järjestelmädigejä)
Vastaa Viestiin
JL Anttola
Viestit: 2097
Liittynyt: Loka 17, 2021 10 : 39

Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja JL Anttola »

Tuossa lintuobjektiiviosiossa puitiin kameran toimintoja P asennossa. Siis sitä, miten kamera lähtee nostamaan ISO-arvoa suhteessa aukkoon ja aikaan.

Luin sattumalta ulkomaanpalstalta ketjua asiasta, ja testailin kirjoituspöydällä, eri suuntiin sohien.

Tulin seuraavaan tulokseen, siis OM-1 originaali kamerana. P-asennossa kamera siis säätää omien aivoitustensa mukaan kaikki valotusarvot, ISO:n, aukon ja ajan. Lähtökohta on, että valotusaika on 1/polttoväli, mutta polttoväli kinovastaavana, eli filmiajan perussäätö. Vaikutti kuitenkin siltä, että 1/60 on hitain aika, mitä käytetään, eli 30mm laajemmilla ei enää aikaa viruteta. Aukko pyritään pitämään täydellä, mutta jos valoa on niin paljon, että perus-ISOlla aika menisi tuota 1/kinovastaava polttoväli arvoa nopeammaksi, silloin kamera alkaa himmentämään aukkoa.

ISOn käytettävät raja-arvot voi itse määrittää, niillä voi vaikuttaa käyttäytymiseen. Myös hitaimman ajan voi määrittää tuota polttovälin mukaista nopeammaksi, ja silloin saa ISOn nousun alkamaan aikaisemmin. Nousukäyrään ei taida pystyä vaikuttamaan, vain siihen hitaimpaan suljinaikaan, ja sitä kautta siihen, milloin ISO lähtee nousemaan. Kansanmalleissa, missä on vielä kiekossa tai muuten löydettävissä ne SCN-valmisohjelmat, voi paremmin kertoa valitsemallaan ohjelmalla kameralle sen, olisiko nyt ennemmin pyrittävä lyhyisiin suljinaikoihin kohinankin uhalla, vai pyritäänkö suureen syväterävyyteen ensisijaisesti, vai nimenomaan sutattuun taustaan tällä kertaa, ja niillä saa kameran painottamaan säätöjä haluttuun suuntaan.

En ole oikeastaan koskaan kuvannut tuolla P-asennolla. Voisi se kait jossain hätäisten kulkijoitten joukossa olla käyttökelpoinen? Toisaalta, kun kamera on käsissä, ei silmällä valotusta arvioiden ja rullilla pyörittäen edes tällaiselle ukkelille kovin paljon aikaa mene tavallisella A-asennolla kuvaamiseen, arvot näkee etsimestä, kuvan valotuksen näkee melko hyvin etsimestä, vaikka ei mittausaluetta muuttaisikaan, ja rullilla nopeasti muuttaa luvut sopiviksi, ja kuvan mieleisen näköiseksi. Loput sitten Lightroomissa...

Villaristin toisessa ketjussa kertomaan vuorokauden mittaiseen kojukuvaukseen etäohjauksella ei varmaan koko ajan toimivia automaattiasetuksia löydy, tuskin muistakaan kameroista, muuten kuin niin, että kaikki säädöt on muutettavissa etä-ohjattuna. Johonkin sellaiseen kauko-ohjattuun kuvaamiseen, missä olosuhteet tai kuvattavien liikkumisen luonne ei aivan niin paljoa muutu, voi noilla asetuksilla löytääkin P-asennolle sopivampia rajoja?

P-asennolle voi tosiaankin valikoissa tuon hitaimman suljinajan laittaa mihin vain, ja ISO-arvolle rajan kumpaankin suuntaan.

Pari vuotta nyt olen OM-1:llä kuvia räpsinyt. Aika paljon löytää edelleen uusia piirteitä kamerastaan... kannattaisikohan kuitenkin lukea se manuaali läpi?

Jaakko
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
oka
Viestit: 322
Liittynyt: Kesä 15, 2004 13 : 53

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja oka »

Ihan mielenkiintoinen kokeilu.

Näissä kamera-automatiikkajutuissa kannattaa myös muistaa, että se yksi ja sama prossu joutuu miettimään nämä kaikki: aukko, suljinaika, ISO, vakaaja, jatkuva tarkennus. Mitä enemmän noista on lukittuina, sen enemmän jää paukkuja loppujen miettimiseen.
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Vähän parempaan päin olen asetukset saanut menemään kun olen nyt joka päivä sekä kanahaukkoja, merikotkia ja öisiä huuhkajia samasta paikasta täkyttänyt OM-1:llä ja 20 mm f1.4:lla. Mutta onhan se järjetön kompromissi ja mietintä kameralle kun pitää sekä kirkkaassa kevät valossa että keskellä yötä kuvata niin ettei välillä pääse kojusta ulos säätämään kameraa, tai pääsee mutta silloin karkottaa mahdolliset kuvauskohteet pois paikalta. Nyt viimeiset säädöt ovat seuraavat:
Tarkennus MF peaking + 4x suurennos. Auto ISO yläraja 6400, Oletus 1000.
ISO-A pienin S/S= 1/500 sek. ISO Askel 1/3. S-IS OFF.
Keskellä päivää ISO menee liian ylös, mutta jos oletusta pudottaa 400:aan niin kamera ei hämärässä ala nostamaan tarpeeksi nopeasti herkkyyttä.
Tämän eilisen kanahaukan kuvan arvot olivat oheiset. ISO 1000 1/5000 sek. f4.5
Kirkkaassa olisi ollut hyvä että ISO jäisi 400:n, mutta näillä arvoilla sain kameran hämärässä toimimaan juuri haluamallani tavalla, niin että aukko aukesi täydeksi ja herkkyys nousi nopeasti yli 1600 aina 6400 ja liike pysähtyi sopivasti.
Kuva
Viimeksi muokannut Villaristi, Huhti 01, 2025 7 : 30. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
JL Anttola
Viestit: 2097
Liittynyt: Loka 17, 2021 10 : 39

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja JL Anttola »

Siellä ulkomaanpalstalla joku oli testaten päätynyt siihen, että OM-1 originaali pitää valotusajan ohjearvona P-asennossa 1/kinoverrokki polttoväli, mutta OM-1 mk ii pitääkin hitaampaa aikaa ohjeena, eli 1/linssin mukainen polttoväli?

Kaipasivat siihen sellaista juttua, että tuo valotusajan ohjearvo olisi 1/(n x polttoväli), missä käyttäjä määrittelisi n-arvon.

Jos kuvataan A-asennossa, eli kuvaajan valitsema aukko, ja kameran valitsemat aika ja ISO, kun ISO on automaatilla, nämä noudattavat samaa suhdetta kuin P-asennossakin ajan ja ISO:n muutoksissa sinne kirjoittajien kokemuksien mukaan.

Minulle tää on tekniikkafriikin teoreettista pohdiskelua, kuvaukset alkavat asettua aika pienille milleille ja helpoille kohteille aina vain enemmän...

Siis mu-43 sivustolta noita lueskelin mister Meisnerin OM-3 ja kevyet linssit ketjussa.

Jaakko
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Tässä viimeisiä kuvia P-ohjelmalla ja nyt ollaankin tosi hämärässä sillä kohdetta valaistaan luonnonvalon lisäksi viidellä LED-valolla.
OM-1 + 20 mm f1.4 ISO 1000 1/1250 sek. f2.2
Aukko olisi saanut aueta täydeksi ja ISO nousta ainakin 1600 vaan kun eivät nouse. Saan kyllä nousemaan, mutta silloin aurinkoisen sään kuvat ovat pilalla, joten tällaiseen kompromissiin on näköjään tyydyttävä.
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Toinen kuva reilut 20 min myöhemmin eli klo 19.20 ja tummana pilvisenä iltana lähes pelkkien LEDien avulla. Vieläkään ISO ei alkanut nousta vaan oli edelleen tuo tasan 1000, mutta nyt oli aukko auennut lähes täydeksi f1.6:ksi. Valotus oli vain 1/640 sek. Vartti tunti myöhemmin ISO oli jo 6400 ja aukko f1.4, mutta silloin kuvattavat potilaat olivat lähteneet yöpuulle ja minäkin poistuin lakanoiden väliin.
Ei tuolla Programilla saa millään haluamiaan arvoja käyttöön sillä japanilainen insinööri luulee tietävänsä paremmin mitä kohteita kuvaan.
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Palataas tähän ”Auto-Iso” ja etäkuvausongelmaan. Näin helppoa se oli 10 vuotta sitten kun WiFi vielä Olympuksen kameroissa toimi. Ohjasin tabletilla originaali E-M1:stä + 17 mm f1.8 optiikkaa n. 50 m päästä ja olin itse piilossa josta en edes nähnyt koko supikoiria vaan kaikki katselu ja kameran laukominen ym. ohjaaminen tapahtui tabletin näytöltä. Nykyisin kun WiFi:t ovat tehokkaampia niin ohjausetäisyys on pudonnut murto-osaan noista ajoista, joten enää ei WiFI-kuvaus toimi vaan pitää kehitellä jotain muuta sen tilalle. Parhaimmillaan jos kohteeseen oli näköyhteys pääsin tuolloin n. 80 m toimintakykyyn.
E-M1 + 17 mm f1.8 ISO 800 1/160 sek. f4
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Tässä vielä yksi kuva vuodelta 2015 joka kertokoot kuinka helppoa oli ennen ohjata WiFi:llä Olympusta. Olin kävelyllä vain pieni PEN EP-5 kamera ja 12-50 mm moottorizoomi taskussani kun huomasin nuoren ketun tutkivan pihlajanmarjoja. Viritin kameran pelkän kepin nenään ja menin 20-30 m päähän istuskelemaan sekä seuraamaan kännykän näytöltä tapahtumia ja ei aikaakaan kun kettu palasi takaisin. Tällaista helpoutta kaipaisin edelleen etäkuvaukseen. Pitää nyt näitä julkaista kun näistä tietyissä piireissä niin kovasti pidetään.
Taitaa olla luontokuvaus yhtä hapanta joillekin kuin pihlajanmarjat ketulle!
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Maffer
Viestit: 23306
Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
Viesti:

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Maffer »

Se on juu kun taajuudet kasvaa, romahtaa esteiden läpäisykyky ja kantomatka. Pitäisi saada vehkeet käyttämään jotain alkeellista wifiä missä taajuudet löysät.
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Maffer kirjoitti: Huhti 07, 2025 14 : 03 Se on juu kun taajuudet kasvaa, romahtaa esteiden läpäisykyky ja kantomatka. Pitäisi saada vehkeet käyttämään jotain alkeellista wifiä missä taajuudet löysät.
Näinhän se menee ja kamera ei ole tuossa ketjussa ainoa jonka WiFi:n kantama on romahtanut vaan saman ovat tehneet nykyiset kännykät. Pääsen ihan samaan etäisyyteen etäkuvauksessa iPhone 15 Pro:lla ja Apple Watch kympilläni kuin Oi Sharella ja lisäksi kellosta näen koko ajan saman mitä puhelimen kamerakin näkee eli pitää testata puhelin + Apple Watch myös elukoille.
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
ruutu
Viestit: 1320
Liittynyt: Tammi 10, 2007 22 : 44

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja ruutu »

Ihan hyvää jälkeä tuottaa tuo 12-50 ( kunhan vaan valoa riittää ), vaikka ei ole paljoa kehuja kerännyt netissä. Olen tykännyt sen makro-ominaisuudesta. Eihän se tietenkään vastaa varsinaista makroa, mutta riittää meikäläiselle.
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

ruutu kirjoitti: Huhti 08, 2025 12 : 55 Ihan hyvää jälkeä tuottaa tuo 12-50 ( kunhan vaan valoa riittää ), vaikka ei ole paljoa kehuja kerännyt netissä. Olen tykännyt sen makro-ominaisuudesta. Eihän se tietenkään vastaa varsinaista makroa, mutta riittää meikäläiselle.
Tykkäsin eniten sen moottorizoomista etäkuvauksissa mitä varten sen ainoastaan hommasin. Silloin käytin paljon myös moottoroitua kuulapäätä jossa oli radio-ohjaus. Muuten tuo kuula oli ihan lelu sillä se piippasi aina kun sitä ohjasi. Revin lopulta siitä kaiuttimen irti jotta sillä pääsi esim. suurpetoja kuvaamaan.
Tämän kuvan otin WiFI-ohjauksella ja tuolla motoroidulla kuulapäällä, mutta tässä optiikkana oli 60 mm f2.8 macro. Kuvan otin istuen hissukseen lammenrannalla ja kamera oli n. 80 m päässä minusta toisella puolella lampea ja en ollut koujussa. Voi noita aikoja kun WiFi vielä toimi. Kuva v. 2016
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
JL Anttola
Viestit: 2097
Liittynyt: Loka 17, 2021 10 : 39

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja JL Anttola »

Missä välissä se toimiminen loppuu muuten? Siis EM-1 originaali vielä toimii, entäs EM-1 mk ii ja mk iii? Mie vuosia sitten EM-1 originaalilla tein jotain testejä niin, että kamera oli lintulaudan vieressä jalustalla ja ite sisällä läppärin kanssa. Siitä jäi käsitys käyttökelpoisesta systeemistä, en vain ole kokenut tarvivani niin paljoa että olisin sen jälkeen jaksanu viritellä missään. EM-1 mk ii ja mk iii kävi miulla kumpikin hetken, niillä en paljon mitään ehtinyt testata, ko niitten päätarkotus oli kerätä pääomaa OM-1:stä varten... siis oikeesti ne parin linssin kanssa tarjoukset oli sillon hetken aikaa sellasia, että nipusta sai pilkottuna tuntuvasti enemmän, kun vaan jakso pulata!

Siks alunperin suhtauduin ihmetellen siihen ettei toimi; aina kuvittelee että mallien uudistuessa ne paranevat kaikilta osin, tai eivät ainakaan huonone miltään osin... Ei sillä, en noita taida tarvita nytkään, tekniikka vaan kiinnostaa, ihan yleisesti. Oma kameran käyttö kulkee kohti vaihetta, missä E-PL 6 riittäs kaikkeen käyttöön. Tai kännykkä. Jos katukuvausta joskus oikeena pappa-ratsina jaksaa yrittää, eli kamera katukahvilan pöydälle ja ite naama eri suuntaan näpräävinään kännykkää, siinä toimii kaikki wifi- tai bluetooth yhteyden omaavat mallit, kun kamera ja kännykkä ovat molemmat käden ulottuman päässä. Siinä käytössä ei edes joku sekunnin kymmenyksen viive ole mitenkään ratkaiseva asia. Ja toisaalta siinä käytössä ei varsinaisesti ole tarvetta edes kameran säätöjen muutolle, melkein pelkkä laukasutoiminto riittäs; jos torikahvilassa istuu vuorokauden ympäri, tulee sulkemisaika vastaan ja ajavat pois. Tai soittavat valkotakkiset hakemaan, luulen?

Jaakko
Maffer
Viestit: 23306
Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
Viesti:

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Maffer »

No kun pitää speksissä kasvattaa wifinkin standardia että näyttäis paremmalta. Tavallinen ihminen ei tarvitse noita ökynopeuksia mihinkään. Sen sijaan kameraan pitäisi laittaa asetus millä valitaan mitä wifi-taajuutta käytetään senkin ohella että se monimutkaistaa laitteistoa. Nyt näistä on tullut käyttökelvottomia sellaisten insinöörien takia jotka eivät itse kuvaa mitään. Kunhan "parantavat" ilman syytä.
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Maffer on oikeassa vaan toimiihan ne vieläkin, mutta kantama on murto-osa 10 vuoden takaisesta. Tosin nykyisin ei ole niin pitkää laukaisuviivettä kuin tuolloin oli. Joskus olin liian keskittynyt laitteiden testaukseen enkä huomannut tarkkailla että mallit olivat jo tulossa kuvauspaikalle, vaan enhän minä ole mikään penttihilkuri joten annoin pojan mennä takaviistosta ohi.. Karhun tassun takaa näkyy n. 35 m päässä pieni koju mistä ohjasin montussa olevaa kameraa sillä tarkoitus oli lavastaa karhun talviunille meno. Onnistui vähän liiankin hyvin joten julkaistaan yksi kuva projektista aiheuttamaan tiettyihin piireihin inhoa ja kauhua :D
Tämä kuva Samyang 7,5 mm + E-M1 ISO 3200 1/40 sek.
Kuva
Viimeksi muokannut Villaristi, Huhti 09, 2025 15 : 27. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Hieno rinne siinä oli mihin karhu sitä talvipesäänsä alkoi kaivamaan, mutta en tiedä jäikö se siihen koskaan talvehtimaan kun sesonki loppui kesken ja minun oli palattava kotikonnuille. Tämä kojun suunnasta kohti ”pesää”.
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Redtagfly
Viestit: 134
Liittynyt: Tammi 05, 2024 22 : 50

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Redtagfly »

...xxxx (moderaattori)...

Esimerkiksi talvisin sudet verottavat tehokkaasti hirvi ja peurakantaa tehokkaasti ( eikä se minua haittaa koska en ole metsästäjä), koska sorkkaeläimet eivät pääse hangessa petoja pakoon. Täyskasvuisen hirven kaatoon riittää helposti kolmen tai neljän suden lauma. Susien taktiikka on yksinkertainen: Ne saartavat hirven siten, että yksi susi roikkuu hirven turvassa kiinni tai ahdistelee hirveä etupuolelta ja samaan aikaan yksi tai kaksi sutta hyökkäävät hirven takajalkoihin ja purevat jänteet poikki. Sen jälkeen susien on helppo työ raadella maahan lyyhistyneen hirven vatsa auki ja ryhtyä syömään vielä elossa olevan hirven sisälmyksiä. Juuri noin ne joidenkin hörhöjen ihailemat valtion koirat toimivat, eikä siinä ole saaliseläimeksi joutuneen kannalta mitään helppoa ja armollista loppua luvassa.

Haaskaruokinnalla ihmisen vaarattomuuteen totutetut sudet pyörivät sitten ihmisten pihoilla sekä laiduneläinten lähettyvillä jopa valoisaan vuorokaudenaikaan ravinnon haussa, eivätkä susista röyhkeimmät ja pelottomimmat välitä yhtään mitään edes ihmisten hätistely yrityksistä.
Meidänkin talomme naapurustosta susi vei viime kesänä lapsiperheen rakkaan kotikissa Miisun talon terassilta puoli kymmenen aikoihin illalla. Perheen isä oli hätkähtänyt ulkoa kuuluneeseen Miisun tuskaiseen parkaisuun. Ikkunasta katsoessaan hän oli nähnyt suden poistuvan pihasta elotonta Miisua suustaan roikottaen. Miisusta olivat jääneet jäljelle vain verijäljet terassille sekä kauniit muistot varsinkin perheen lapsille.
Olisikohan sudensuojelija hörhöllä otsaa mennä pitämään palopuheitaan kyseisen perheen luokse? Ehkä on kuitenkin viisaampaa olla menemättä.

Tiedän asuinpaikkakunnaltani muitakin ikäviä tapauksia. Eräänkin maanviljelijän lammaskatraaseen hyökkäsi susi tai petoyhdysmiehen lausunnon mukaan susia oli ollut korkeintaan kaksi. Ammulla laitumelta oli löytynyt kuolleena 9 raadeltua lammasta. Osaa lampaista oli syöty vain vähän ja osa lähes kokonaan. Hyvä osoitus siitä millainen eläin susi on kun se joutuu tappokiimaan.

...xxxx (moderaattori)...
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Laita vihdoinkin korkki kiinni ja hakeudu aamulla hoitoon!
Onko vaikeaa ymmärtää niinkin yksinkertaista asiaa että tällä foorumilla keskustellaan valokuvauksesta.
Ai niin, sinähän et valokuvauksesta ymmärrä enempää kuin sika auringosta.
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Maffer
Viestit: 23306
Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
Viesti:

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Maffer »

Melkoista maalitusta joo. Jestas sentään Suomes suurin osa eläinkuvista on etukäteen plänätty ja valmisteltu ties minkälaisin makupaloin. Löytyy toki yksisarvisiakin mitkä eivät niin ikinä tee, mutta harvaksi on käynyt sekin ryhmä.

Joku sahasi hirvikuviin metsää kumoon ja eräs sankari syötti ketulle koiranruokaa päästäksee lehteen asiasta. VLK-kisan palkittujen osastoa voisi alkaa pommittaa menneiltä vuosilta jos liikaa intoa on asian tiimoilta. Tässähän on Villaristilla tekniikka hallussa ja kuvat kohdallaan. Hyvää meininkiä tekniikkapalstan sekaan kerrankin genrestä missä tekijät harvemmin viitsii kertoa kuvaukseen liittyvistä haasteista ja laitteista.

Susiongelmasta voi syyttää maan päättäjiä. Harventamalla kanta kuntoon loppuu se koirien syöminen ja muu paikallissusitouhu.
Villaristi
Viestit: 463
Liittynyt: Touko 05, 2011 10 : 18

Re: Auto ISO ja sen ohjaus

Viesti Kirjoittaja Villaristi »

Kuvan synty WiFi:llä v. 2017. Eipä onnistu tämä enää v.2025 WiFi:n kanssa vaan on käytettävä muita konsteja.
Ensimmäisessä kuvassa E-M1 + 17 mm f1.8 ja kanahaukka kuvattuna kojusta parinkymmenen metrin etäisyydeltä. Toisessa lopputulos jota minä haen mieluummin kuin tylsää teleotosta eli lintu maisemassa.
Eilen viimeksi testasin tuota WiFi:ä OiSharella vaan eipä siitä ole mitään hyvää kerrottavaa. Yhteys pätkii eikä kantama riitä mihinkään. Ainoa hieno puoli on siinä että kameraa pystyy etänä säätämään ja kohteen näkee kännykästä eli ei tarvita Auto Isoa eikä P-valotusmoodia. Olen ostanut parikin halpaa WiFi vahvistinta mutta ne ovat aivan turhaa rahanhaaskausta - eivät toimi.
Kuva
Kuva
Kannattaako enää edes elää, sillä Kovanen hautaa niin halvalla?
Vastaa Viestiin