Sivu 1/1
Miten hävittää kaupungin identiteetti
Lähetetty: Helmi 12, 2015 8 : 19
Kirjoittaja mremonen
"graafisella" ilmeellä...
http://kasperstromman.com/2015/02/11/mi ... -ilmeella/
Kuvat stockista... voi jeesus.
Lähetetty: Helmi 12, 2015 8 : 52
Kirjoittaja Matti_JH
Vantaan identiteetti on siis Sulo Vilen.
Lähetetty: Helmi 12, 2015 9 : 31
Kirjoittaja Kryptos
Luulisi, että intternjetin ja sosiaalisen meedion ihmeellisellä aikakaudella olisi voinut saada itse vantaalaiset mukaan kuvittamaan ja luomaan Vantaan 'brändiä'. Suunnilleen jokaisella on kamera taskussaan älyhärvelissä. Instagrammaamaan vain, twiittaamaan hashtageilla kuvia vantaalaisten omasta ympäristöstä, vantaalaisten Vantaasta. Samalla olisi viestitty tehokkaasti, opittu, innostettu, sitoutettu, luotu sitä paljon peräänkuulutettua yhteisöllisyyttä, ja saatu ehkä jotakin autenttista komiteamietinnön sijaan.
Nyt on kuvat ovat stock-kuvia ja logon mallikin pöllitty pienellä tuunauksella Porton musiikki- ja kulttuuritalon logoilmeestä. Aivan kuin asuntomessujen talot jotka eivät ole suunniteltuja perheille, vaan arkkitehdeiltä toisille ihmeteltäviksi teoksiksi.
Näitä brändikirjoja on kyllä masentavaa lukea.
Lähetetty: Helmi 12, 2015 17 : 11
Kirjoittaja OlyT 75
Jösses.
Itsekin vantaalaisena, ei juma! Jutun otsikko kuvaa asiaa hyvin, se identiteetti mikä olisi ollut pelastettavissa on hukutettu täsyin yhdentekevän ja mihinkään liittymättömän mössön taakse.
Täällä olisi ollut ennestään jo vahvoja brändejä ja teemoja kun olisi vähän kaivanut. Esim:
*Korso (ei kaivanne selityksiä)
*Espoosta itään (East of Esbo)
*Meitä on moneen junaan ja osa jää pois vasta Keravalla
*Le Hakunila
*Tikkurilan jäähalli, täällä Antti Niemi ajoi Zambonia n. 2002-2005
*Lentokenttä, kun haluat nopeasti pois
yms yms..
Sen sijaan kekataan kivoja pastellisävyjä ja kumma suunnikas.
Voi pojat.
Lähetetty: Helmi 13, 2015 7 : 17
Kirjoittaja Whig
Kryptos kirjoitti:Luulisi, että intternjetin ja sosiaalisen meedion ihmeellisellä aikakaudella olisi voinut saada itse vantaalaiset mukaan kuvittamaan ja luomaan Vantaan 'brändiä'. Suunnilleen jokaisella on kamera taskussaan älyhärvelissä. Instagrammaamaan vain, twiittaamaan hashtageilla kuvia vantaalaisten omasta ympäristöstä, vantaalaisten Vantaasta.
Valokuvaus kilpailu Vantaasta vain pystyyn jossa voi voittaa risteilyn ruotsiin tai jotain vastaavaa ja järjestejä saa täydet oikeudet käyttää kaikkia kilpailuun lähetettyjä kuvia mihin ja miten haluaa.
Lähetetty: Helmi 13, 2015 7 : 49
Kirjoittaja HannuS
Tämä lienee samaa sarjaa kuin Posti - Itella - Posti -vekslaus. Muitakin esimerkkejä on siitä, miten hömppä on avannut silmät ja auttanut palaamaan perusasioihin.