Kuvien ja videoiden tuonti
Voit tuoda kuvia SD-kortilta tai digikamerasta seuraavasti:
Yhdistä sovitin iOS-laitteeseesi.
Yhdistä digikamera sovittimeen USB-kaapelilla tai aseta SD-kortti sovittimeen.
Kuvat-ohjelman tulisi aueta automaattisesti Tuo-välilehdelle. Jos näin ei käy, Avaa Kuvat-ohjelma ja napauta Tuo.
Tuo sisältö napauttamalla Tuo kaikki. Voit myös napauttaa haluamiasi kohteita ja napauttaa sitten Tuo.
Kun tuonti on valmis, sinulta saatetaan kysyä, haluatko säilyttää mediasisällön kamerassa tai SD-kortissa vai poistaa sen.
Voit tuoda sisältöä vain iPhoneesi, iPadiisi tai iPod touchiisi. Et voi viedä sisältöä SD-kortille tai digikameraan.
Jos tuontitoimintoa ei näy
Jos Tuo-välilehteä ei näy, toimi seuraavasti:
Tarkista, että digikamerasi on päällä ja että se on oikeassa tilassa kuvien vientiä varten.
Irrota sovitin, odota 30 sekuntia ja liitä se sitten uudelleen.
Irrota digikamera tai SD-kortti, odota 30 sekuntia ja liitä sitten uudelleen.
Käynnistä iOS-laite uudelleen, sammuta kamera ja käynnistä se sitten uudelleen.
Testaa toisella digikameralla tai SD-kortilla, mikäli sellainen on käytettävissä. Jos voit tuoda mediasisältöä toisella digikameralla tai SD-kortilla, vika saattaa johtua kameran tai SD-kortin datasta. Yritä tuoda tiedot toiseen laitteeseen tai tietokoneeseen. Alusta tai nollaa sitten SD-kortti digikameralla. Alustus poistaa kaikki kuvat SD-kortilta. Saat tarkemmat ohjeet digikamerasi käyttöohjeista.
Jos jonkin sisällön tuominen ei onnistu
Applen kamerasovittimien avulla voi tuoda monia erilaisia mediatiedostoja digikamerasta tai SD-kortilta. Jos tiedostomuoto ei ole iOS-yhteensopiva, et voi katsella sisältöä laitteellasi, mutta voit tuoda sisällön tietokoneeseesi myöhempää käyttöä varten.
Applen kamerasovittimilla voi tuoda vain digikameroilla kuvattua sisältöä. Et ehkä voi tuoda sisältöä, jonka nimeä on vaihdettu, jota on muokattu tai joka on kopioitu digikameraan tai SD-kortille.
https://support.apple.com/fi-fi/HT202037" onclick="window.open(this.href);return false;