Sivu 1/1

Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 17, 2019 18 : 55
Kirjoittaja PekkaSav
OnePlus 7 Pro. RAW ja pikainen vääntely puhelimen lightroomissa.

Kuva

Kuva

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 17, 2019 19 : 54
Kirjoittaja Känön
Eka kuva on suttua, toisessa parempi laatu ja idea.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 17, 2019 21 : 40
Kirjoittaja temama
Juuh, ei nää kyllä laadulla häikäise.
Pekalle pointsit, että voi tarkastella myös isompaa kuvaa, eikä mitään postikortteja!

Kuvausmestat kyllä hienoja, ja sen voi näistäkin valokuvatuksen tyyppisistä nähdä, mutta mitään katselunautintoa ei laatunsa puolesta anna.

Ekan kuvan mesta varmasti hienoa paikka, mutta tuolla olisi todellakin tarvinnut kunnon kameraa, jalustakin olisi ollut hyvä.

Toka on minustakin parempi sommittelultaan, ja parempi valokuvana.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 18, 2019 9 : 25
Kirjoittaja hassel
Mukavan näköistä maisemaa. Olen joskus nähnyt samantapaisen otoksen alemmasta kuvasta, onko nämä italiasta päin?

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 18, 2019 12 : 13
Kirjoittaja Maffer
Kuvat.fi teloo ekan kuvan pahemmin kuin mitä se on.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 18, 2019 12 : 43
Kirjoittaja ©pjm
Tuo ei kyllä johdu Kuvat.fi ulosannista. Niin monta kertaa omia testaillut kahdella koneella rinnakkain ja pitkän sivun ollessa jopa 1600 ni monesti ei mitään eroa havaittavissa.

Taatusti se aiheuttaa jotain kuvalle muttei kyllä tommosta mössöä.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 18, 2019 15 : 08
Kirjoittaja Shuko
©pjm kirjoitti:Tuo ei kyllä johdu Kuvat.fi ulosannista. Niin monta kertaa omia testaillut kahdella koneella rinnakkain ja pitkän sivun ollessa jopa 1600 ni monesti ei mitään eroa havaittavissa.

Taatusti se aiheuttaa jotain kuvalle muttei kyllä tommosta mössöä.
Juu, en usko kuvat.fi-teoriaan. Ensimmäisen kuvan alareunaa kun katsoo niin vaikuttaa, että on joko tärähtänyt tai sitten huonosti onnistunut panoraaman yhdistäminen, jänniä haamurajoja kivissä. Varmaankin sen takia suttua. Toisessa liian korkea ISO. Jälkimmäinen kuitenkin kivan näköisestä paikasta.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 18, 2019 15 : 54
Kirjoittaja hassel
Tarkennus näyttää olevan vasemmassa alareunassa, siinä se syy.
Näin ainakin olin katsovinani isommasta otoksesta.
Ruohot ja kivet siellä skarppina.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 19, 2019 1 : 51
Kirjoittaja PekkaSav
hassel kirjoitti:Mukavan näköistä maisemaa. Olen joskus nähnyt samantapaisen otoksen alemmasta kuvasta, onko nämä italiasta päin?
Madeiran levadoilta nämä. Väännelty tosiaan puhelimen näytöllä aurinkolasit päässä tärisevin käsin pulssin ollessa vähintään 180. Katsotaan kotona, onko noista mihinkään. Enivei, ei tuonne tullut mieleen raahata kilokaupalla ff-kamaa jalustoineen.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 19, 2019 10 : 10
Kirjoittaja Maffer
Jos sulla o siinä joku suojakuori, tartten tarkat mitat kameramoduulin sijoittumisesta kuoren reunoihin sekä paksuuden ja leveyden. Pienellä protoilulla siihen saa pirkka-swiss luuritelineen johon saat nd:n ja polat kiinni. Tietysti joku matkajalusta siihen seuraksi.

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 20, 2019 23 : 40
Kirjoittaja PekkaSav
Maffer kirjoitti:Jos sulla o siinä joku suojakuori, tartten tarkat mitat kameramoduulin sijoittumisesta kuoren reunoihin sekä paksuuden ja leveyden. Pienellä protoilulla siihen saa pirkka-swiss luuritelineen johon saat nd:n ja polat kiinni. Tietysti joku matkajalusta siihen seuraksi.
Hmm. Kuulostaa mielenkiintoiselta. :) Pitänee hankkia joku tukevampi kuori ja mittailla, mukana tuli lerppu silikonikuori, joka tuskin soveltuu?

Re: Puhelimella kuvattu

Lähetetty: Elo 20, 2019 23 : 48
Kirjoittaja Maffer
Kyll sekin käy jos ei muuta. Mulla on tommonen Otterboxin melko jäykkä kuori. Se idea on vaan se, että se tiivistää luurin istuvuuden sinne telineen sisään eikä valo vuoda. Maalasin ton kuoren vielä mattamustaksi siitä kamerakehyksen ympäriltä. Se on niin tiivis että pystyy käyttämään infrapunasuodinta ja pitkiä valotusaikoja. Kaverilla on Mate 10 Pro johon tein myös telineen hieman muuttamalla tota CAD-piirustusta. Sit pari 3D-tulostusta hienosäätöön ja hyvä tuli. Saman aion tehdä Mate 30 Prolle jahka se julkaistaan. Mitat tarttee ainaskin millin tarkkuudella eikä kymmenesosistakaan haittaa ole.