Sivu 1/1

Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 20, 2017 19 : 54
Kirjoittaja Maffer
Kuvasin sarjan Pulkkilanharjun talvesta Joulukuussa. Sumuista on ollut lähiaikoina. Ja jäistä.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 20, 2017 21 : 29
Kirjoittaja Kryptos
Todella hieno sarja, kerrassaan.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 20, 2017 21 : 52
Kirjoittaja Maffer
Kiitoksia. Päijät-Hämeessä on jonkinlainen lumikeskittymä tällä hetkellä - Urajärven, Vierumäen ja Jaalan välissä on parhaimmillaan 50cm lunta ja moottorikelkkareitit auki. Ihmeellisen talvista ja välillä kohtia jossa ei paljoakaan lumipeitettä. Pulkkilanharjulla on tuullut eikä lumi jäänyt oikein minnekään.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 20, 2017 21 : 53
Kirjoittaja rolsen
Kolmas ja neljäs, niitä jää katsomaan pitempään. Hienoja.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 21, 2017 8 : 11
Kirjoittaja mremonen
Kolmonen ehdottomasti.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 21, 2017 18 : 08
Kirjoittaja ©pjm
Hyvä sarja joista kolmonen kyllä ykkönen.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 21, 2017 21 : 07
Kirjoittaja Maffer
Hmmm hassua. Kolmonen on omasta mielestä välimalli. Ideahan tässä oli siirtyä negatiivisen tilan symmetriasta ja geometriasta luonnolliseen käkkärään ja lopulta yhdistää nämä viimeisessä. Käyn heittämässä Penan Päijänteeseen. Fiiiiuh plumps. Sinne meni.

Kakkoskuvasta en tiedä miksi se on tuossa mutta kun vaivauduin sen ottamaan niin tein sille jotain.

Re: Organic Geometric

Lähetetty: Joulu 21, 2017 22 : 18
Kirjoittaja Kryptos
Kaikki ovat mielestäni hienoja kuvia ja ne miellyttivät minua.

Ensimmäinen oli aikaisemman Mafferilta nähdyn motiivin jatkumoa ja siinä tyylikäs lisä. Toinen kuva oli suomalaiseen mielenmaisemaan sopiva, kaunis kuva hallitulla värimäärittelyllä. Kolmas oli hallittu geometrinen tutkinta, tasapainoinen, maltillisen abstrahoitu mutta motiiviltaan välittömästi tunnistettava. Neljäs oli orgaaninen, vahva kontrasti kolmanteen kuvaan. Viides oli siltateeman jatkumo, joka yhdisti neljännen orgaanisen luonteen ja siltateeman geometrisen täsmällisyyden. Hiekka johti kiehtovasti sillan rakenteisiin ja minulle tuli hienovaraisena muistutuksena myös Mafferin hieno Sand, Finland valokuva mieleen. Kontrasti sen ja siltasarjan välillä oli minulle kiehtova, vaikka todennäköisesti yksilöllinen huomio.