Sivu 1/1
Viinamitta
Lähetetty: Joulu 08, 2015 20 : 03
Kirjoittaja Kryptos
Kokeilin ensi kertaa kuvata jotakin valoteltassa, kun Remosen vinkkaamat lamputkin saapuivat (ja bonuksena 80x80x80cm valoteltta). Virheitä tuli joka osa-alueella, mm. focus stack jäi väljäksi - sen huomaa kuvassa pieninä epäterävinä raitoina - ja valaistustakin täytyy vielä hioa. Ynnä muuta. Mutta hauskaa hommaa tämä on ja tulee varmasti olemaan mielenkiintoista puuhaa silloin, kun on liian laiska lähtemään kameran kanssa ulos.
Ensin piti kuvata viinamitta. Leimat ja kaikki.
A Measure (An exercise) by
Mika Latokartano, on Flickr
Lähetetty: Joulu 08, 2015 21 : 14
Kirjoittaja moonshine
Hyvä toteutus + hyvä kohde - mistä hommattu? Tosta kelpaa Napueta annostella...
(Itellä joku ebaysta ostettu "stainless steel" -setti käytössä.)
Pitääkin kuvan inspiroimana ottaa käyttöön. Tosin ei napueta tällä kertaa, vaan star of bombay + fever tree mediterranean + lime. Cheers!
Lähetetty: Joulu 08, 2015 22 : 18
Kirjoittaja Kryptos
Kiitoksia - kyllä tästä on yksi jos toinenkin Napue lasiin kaadettu. :)
Taisi olla leiman vuonna '91 kun huikentelevassa nuoruudessa (ravintolasta astuin vasta lievästi huojahtaen) Stadista Otaniemeen päin, illan viimeisessä dösässä matkatessani, vaihdoin samaan suuntaan kulkeneen tuntemattoman ja iloluonteisen teekkarinplantun kanssa jostakin täysin selittämättömästä syystä mukanani tuolloin olleet kuusi Jägermeister shottilasia tähän mittaan.
Kenties jossakin määrin yllättäen muistan tapahtuman hyvin.
Cheers!
Lähetetty: Joulu 08, 2015 23 : 21
Kirjoittaja Maffer
Kelpo kuva. En diggaile liuottimien nauttimiseen liittyvistä jutuista pahemmin mutta valaisu o tasainen ja kipon pienet detailit näkyy.
Esitän haasteen: Ota kuva siitä kamerasta valoteltassa jolla otat itse kuvan. Siitä seuraava haaste on selfie valoteltassa. Josta seuraakin kysymys että mahtuuko luuris siihen 80cm kuutioon?
Lähetetty: Joulu 09, 2015 0 : 23
Kirjoittaja nomad
Ihan hyvä tuotekuva! Joulun aikaan vaan sitten dokumenttia kodin muista pienesineistä :-)
Lähetetty: Joulu 09, 2015 9 : 35
Kirjoittaja Kryptos
Kiitoksia vain, harjoittelu jatkuu.
Varmasti tulee kuvattua paljon muitakin esineitä, ja Luuriksesta ainakin kajuutta mahtuu kumpaan vaan telttaan. Taitaa vaan Luuris olla sen verran reissussa rähjääntynyt, että valkoinen valoteltta olisi aika lailla muun värinen kuin valkoinen, jos Luuris tungettaisiin siihen 80x80x80 senttiseen. :)
Haastetta pitää miettiä. Selfiet ovat karmea vitsaus joihin en koske, mutta ensimmäinen ehdotus voisi olla toteutettavissa.