Sivu 1/1

Lightroomin avainsanojen hierarkia

Lähetetty: Syys 27, 2015 11 : 43
Kirjoittaja juhpie
Avainsanojen hierarkisuus on tarpeellinen ominaisuus. LR näyttää kansion kuvien lukumäärän. Mutta tapauksessa, jossa kansioita on hierarkisessa järjestyksessä usealla tasolla, kuvien lukumäärä on nähtävissä vain alimmalla hierarkiatasolla ja ylempien tasojen kuvamäärää ei näytetä.

Miten saa kuvien määrän näkösälle ylemmillä hierarkiatasoilla?

Re: Lightroomin avainsanojen hierarkia

Lähetetty: Syys 28, 2015 23 : 33
Kirjoittaja jmagic
Esimerkiksi Library -> Find, metadata ja valitse otsikkokenttään Keyword ja valitse haluttu avainsana. Nyt alapalkissa näkyy avainsanan kuvien määrä.

Lähetetty: Syys 29, 2015 6 : 05
Kirjoittaja juhpie
Täsmennän kysymystäni: LR mahdollistaa laittaa hakusanat hierarkisesti. Ylempi hierarkia sisältää useita alemman tason hierarkioita, alempi hierarkia edelleen hierarkioita tai kuvia. Tarve on saada nähdä kerralla eri hierarkioiden kuvamäärät, riippumatta siitä, mitä keywordeja on käytössä.

Lähetetty: Syys 29, 2015 7 : 37
Kirjoittaja jmagic
Kyllä, ja esittämälläni tavalla näet hierarkian sisältämän kuvamäärän. Valitettavasti en tiedä tapaa, jolla sen saisi mukaan avainsanalistaukseen.

Lähetetty: Syys 29, 2015 8 : 51
Kirjoittaja juhpie
Löysin vastauksen ongelmaani. Library, Show Photos in Subfolders. Nyt kuvamäärät näkyvät kaikissa hierarkiatasoissa.

Lähetetty: Syys 29, 2015 13 : 29
Kirjoittaja jmagic
Puhutko nyt tiedostojärjestelmästä vai avainsanoista (keyword).

Mainitsemasi optio vaikuttaa käsittääkseni vain vasemmalla olevaan tiedostojärjestelmän mukaan rakentuvaan hakemistopuuhun, ei keywordeihin, mitä ymmärtääksen viestisi mukaan hait.