Kuva muuten mielestäni ok, ei onnistus miulta.
Mutta jos kelloliikkeen mainoksessa kello olisi ikäänkuin hieman ylösalaisin niin ei paljon kiinnostusta osaltani saisi.
Menis niskat kelloa katsoessa. ;)
Oikein hyvältä näyttää. Ei oo oikein mun spesialiteettia tää ala, joten mulla ei riitä taidot sanomaan muuta ku et hyvältä näyttää. Noh, ehkä vähän turhan paljon heijastusta kellotaulussa (tässä toisessa) ja sitä kautta kontrasti viisareissa hieman heikohko. Saa myös illuusion epäterävyydestä aikaan mikä tässä tapauksessa, ainakaan mun silmään, ei ole kyse. Muutenhan toi on niin maukasta että tekis mieli lipasta ruutua.
Kakkonen on kellon asennon kannalta selvästi parempi kuin ykkönen, mutta kellotaulun tonaalinen kontrasti on kakkosessa latteampi, eikä anna samaa vahvaa vaikutelmaa, kuin ykkösessä.
Tällaisissa täsmällisyyttä ja eleganssia viestimään pyrkivissä kuvissa käyttäisin myös aikaa Photoshopissa pölyjen, naarmujen ja vastaavien paljaalle silmälle näkymättömien kauneusvirheiden poistamiseen, koska kuvassa ne nousevat riitasointuna esiin.
Kellossa on paljon käytetyn kellon vekkejä ja naarmuja, kun kuvan tausta on niin uudenkiiltävä. Joku manufaktuurin kelloluettelo olisi tarpeen, Jaeger-LeCoultre esimerkiksi. Kauppa voisi olla sopiva useampaa erilaista kuvaa etsittäessä. Vaikka La Cote des Montres.
Viisari on ruotsia, osoitin suomea, siis tunti, minuutti- ja sekuntiosoitin.