Etusivu Foorumi Uutiset Vinkit Galleria Kortit Linkit Info
 

Joulukuu 2006

31.12.2006 

Hyvää uutta vuotta!

(Kertausta) ohjeita ilotulituksen kuvaamiseen.

Helsingin kaupungin verkkosivut, Senaatintorin uusivuosi.

Iltaletti nettitv, Näin ammut ilotulitteita oikein.

Hannu Korpinen, kohan.1g.fi, Ireland.

Kuvia, Mikko S., 30.12.2006,

Jussivakkala.com, Kuvia vuosien varrelta,

Tommi Laurinsalo (phonescoping.com), niitä kamerakännykkäkuvia + kaukoputkin.

fiMUG, Kotapora-lehden pdf-versiot, neljä kertaa vuodessa ilmestyvä. Mac.

Ajankuvia Oulusta -blogi, Tapani Pikkarainen, joulukuulta on monta kuvaa.

Hopeinen Omena, Kertaalleen painettujen kuvien käsittely. Eipä ole mitään poppakonstia, jossa lehdestä/kirjasta skannatusta kuvasta saisi hyvän näköistä jälkeä (rasteri aiheuttaa ongelmia).

Mbnet.fi, Päivän ohjelma 31.12.2006, CalibrationAider 1.0.1. Lähinnä kuvaputkinäyttöjen säätämiseen. Ohjelman kotisivut.

Mbnet, Talot on vinksin vonksin.

  • oma ehdotukseni on Bratislavassa sijaitseva Spirit-hotelli, jossa yövyimme keväällä 2003

The Year in Pictures.

Digital Outback Photo, Bettina + Uwe's Top 10 Photos of 2006.

Digital-photography-school.com, How to Make A Inexpensive Light Tent.

Juanparmenides.com, arvioita (Nikonin järjestelmädigejä + objektiiveja). Kirjoittajan äidinkieli ei ole englanti.

Pocket-lint.co.uk, Olympus Mju 1000 -arvio. Suomen Olympus.

The-digital-picture.com, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS USM -arvio, päivitetty.

 

30.12.2006 

Työministeriö, Valokuvaaja, 3 paikkaa, Cromag Oy, Vantaa. Cromag Oy etsii freelancer-kuvaajaa kuvaamaan lasten ja nuorten urheiluseuroja Uudenmaan alueella. Työ on sopimuspohjaista, osa-aikaista keikkakuvausta, lähinnä viikonloppuisin ja arki-iltaisin, lisäksi oma auto ja kuvauskalusto tarvitaan. Sopii esim. koulu- tai päiväkotikuvaajille, sillä työ edellyttää kokemusta lapsi/ryhmäkuvauksesta, kokemus urheilu- ja tapahtumakuvauksesta eduksi. Myös englannin kielen taitoa tarvitaan.

  • ltatyö, ilta- ja viikonlopputyö
  • työn kesto 1 - 3 kk, keikkakuvausta

Artur Gajewski, Valokuvauksen päiväkirja.

Lumous.com, Sekalaisia valokuvia vuodelta 2006.

Valonkuvia.1g.fi, Pakkasaamu Tornionjoella joulukuun alussa 2006. Kuusi kuvaa.

Sfnet.harrastus.valokuvaus.digi, LCD näytöt kevyessä kuvien käsittelyssä?

(Foorumilta, "kuvake") Epson R2400 tulostuskustannusten seuranta.

"Tasan vuosi on kulunut kun sain hankittua ko. tulostimen ja olen yrittänyt pitää tarkasti kirjaa kuluista. Tulostimeen olen tähän mennessä vaihtanut 20 kasettia yhteensä 260,50 eurolla. Eniten on mennyt Light magentaa yhteensä 4 kpl ja vähiten Magentaa 1 kpl muita värejä noin 2-3 kpl.

260,50 eurolla on saanut mm.
- 141 kpl A-4 (osa hieman pienempiä) valokuvaa
- 16 kpl A-3 tai A-3+ valokuvaa
- 12 kpl A-4 mustavalkoisia valokuvia
- 35 kpl CD:n kansia (etu- ja takapuoli)
- 25 sivua textiä (muutamasta rivistä koko sivuuihin)

Eli

Yhden A-4 kokoisen valokuvan musteen kustannus on 1,29 (tällä hetkellä, näillä tulostus määrillä yhden tulosteen vaikutus kustannukseen on noin -1 sentti). Laskelman tarkkuus on että ei ainakaan kalliimpaa ja käytännössä muutaman sentin pienempi kun vaihdetuissa kaseteissa on vielä värejä. Oma lukunsa on sitten tulostimen hankintahinnan kuoletus(890,-) ja paperi kustannus. Esim.
- Epson A-4 premium semigloss 0,88 + 1,29 = 2,17 (paperi + muste)
- Hinnat sis. ALV 22%."

Digitoday.fi, Seuraava Photoshop ei ole 64-bittinen. Siirtymä Intel-Maceihin iso lisäkustannus.

Iltasanomat, Varokaa näitä ilotulitteita!

(Foorumilta) Instructables.com, Cigarette Packet Flash Diffuser. Tupakoijille, kaipa joku muukin käy kuin Marlboro...

Photoshopnews.com, Lightroom Podcast #24: Thomas Knoll, Mark Hamburg, and Zalman Stern.

Trustedreviews.com, Camera Bag Shootout. Tamrac Pro 8, Crumpler Fourninety daily ja Lowepro Apex 140 AW.

 

29.12.2006 

Kampissa Malminrinteessä kaksikymmentäviisi vuotta (!) samassa Malminrinne 1 -osoitteessa toiminut TeMaFoto Oy lopettaa vuoden vaihtuessa. On aina menetys, kun ns. kivijalkaliikkeen toiminta loppuu, pelkän netin varassa ei kaikkea kauppaa voi tehdä. Myyntiin on laitettu myös vähän vanhempaa tavaraa, jotain on vielä jäljelläkin. Puhelin (09) 694 5250 tai 050-511 7206.

Vähän ilotulitteista.

Foorumilta, vähän pidempi teksti (kirjoittajana Vesa Huttunen, birds.fi, jolla lienee omakohtaista kokemusta näistä laseista). Kyse oli valinnasta CANON EF 100-400/4.5-5.6 L IS USM:in ja CANON EF 500/4 L IS USM välillä. Hintaeroa ei haluttu nyt ottaa huomioon.

"Riippuu miten tosissaan niiden tirppakuvien kanssa viittii olla. 500/4 L IS on joka suhteessa parasta mitä lompsalla saa mutta kannattaisi ensin ehkä tsekata jollain halvemmalla lasilla kuinka innostunut aiheesta tosiasiassa on. Mikäli aikoo lomailla ja kuvata jotain muutakin kuin pelkkiä böördsejä niin 500/4 on ihan liian iso laite ja siksi huono valinta matkateleksi, 100-400:lla kuvaa ketterästi käsistä kun taas 500/4:lla messissä pitää olla myös jalusta ja kunnon pää. Liikuteltavuutta pohtiessa voi päätellä kumpi sopii paremmin lomamatkalle jossa tehdään tosiaan muutakin kuin istutaan viikko ruovikon reunassa tele jalustalla...

Pitää myös tajuta se että maksimi-määrällä millejä ei synny lintukuvia vaan oleellisempaa on kuvaajan omat taidot. Jos lähtee millikilpaan niin äkkiä huomaa sen että mikään ei tunnu riitävältä ja kohteet on aina vaan liian kaukana. 400 mm 1.6x-rungossa tekee 640 mm kun taas 500 mm täydessä kennossa on 500 mm ja 1.4x-jatkeellakin "vain" 700 mm... eli huippulasilla ei saa millietua nimeksikään mutta hinta- ja kokoeroa on sitäkin enemmän.

100-400/4.5-5.6 L IS USM

+ hintaan suhteutettuna markkinoiden paras tele-zoomi
+ hyvä polttovälialue laajis-zoomien jatkeeksi
+ zoomin nopea joustavuus eri kuvaustilanteisiin
+ sää- ja pölysuojattu
+ erittäin kevyt ja pieni

- pehmeä täydellä aukolla välillä 300-400 mm, f/7.1-8.0 ylöspäin priimaa
- f/5.6 @400 on usein liian hidas ilman jalustaa tai monopodia
- AF on hitaanpuoleinen kuten zoomeissa yleensäkin
- jos ei diggaa pumpusta niin hommasta ei tule mitään...
- AF ei pelaa telejatkeilla kuin 1-sarjan rungoissa

500/4 L IS USM

+ koko, hinta ja suorituskyky ynnättynä paras super-tele (yli 300mm) mitä löytyy
+ täydellä aukolla just niin skarppi kun ton hintasena pitääkin olla
+ AF on erittäin nopea
+ 1.4x:llä kuvanlaatu ja nopeus ei heikkene nimeksikään

- supertelejen pienin mutta ihan liian iso ja painava yleiskuvaajan matkateleksi
- maksaa mukavasti
- 2x:llä AF hidastuu merkittävästi, kuva alkaa pehmetä ja vaatii himmentämisä f/11 tienoille
- vaatii lähes aina jalustan ja pään tai vähintään monopodin, käsistä ei pysty kuvaamaan kuin hetkellisesti

Jos itse lähtisin lomamatkalle mukaan lähtisi 5D ja 30D (molemmat ilman kahvaa), 24-105/4 L IS, 100-400/4.5-5.6 L IS ja 1.4x-jatke. Noi menee pieneen laukkuun/reppuun ja riittävän laadukkaita millejä piisaa välille 24-900 mm. Muuta ei tarvitse."

Rupuranta.net - periferian hilpeä dekadenssi. Valokuvaaja Jan Eerala jatkaa tinkimätöntä linjaansa, panoraamakuvia tulee sivuille melkein päivittäin.

Jarkko.1g.fi, Pirtan Tapaninpäivän tapaaminen. Koirakuvia, 35 kpl.

Yhteishyvä-lehti, nro 1/2007 (näköispainos netissä, sivut 8 - 9), aukeaman mittainen juttu Osmo Soininvaarasta.

  • "...Politiikan jätettyäni voin perehtyä paremmin myös digikuvaukseen. Tähän mennessä minulla ei ole ollut aikaa uppoutua esimerkiksi kuvankäsittelyn, värisävyjen ja kontrastin säätämiseen ja kuvan manipuloinnin saloihin....
  • Sen verran kunnianhimoa Soinivaaralla (n?) kuitenkin oli, että hän osti järjestelmäkameran, joka taipuu helpommin kuvaajan tahtoon kuin taskukamera".

(email) Hardforum.com, Dell Censors Panel lottery info. Share info here. Tällä viestiketjulla on pituutta. Dellillä on vähän ikävä tapa vaihtaa näytön paneelityyppiä, kun ensin mallille on hankittu hyvät arvostelut. Toinen asia sitten on, että onko tämä tahallista vai ei.

National Geographic Traveler, Best of the Web.

Photocritic.org, First steps in Portraiture.

Luminous Landscape, ColorEyes Display Pro. Top-Tier Monitor Calibration Gets Even Better. Kalibrointisofta $175, vaatii kalibrointilaitteen,

(Foorumilta) Outdooreyes.com, Brad's Infrared Channel Action. Tällaistakin voi kokeilla, jollei ole mahdollista ottaa oikeita IR-kuvia.

Dpnow.com, Breeze release new versions of BreezeBrowser Pro, DSLR Remote Pro and Downloader Pro.

Megapixel.net, Nikon D40 -arvio. Käytettävyys 9.2. Kuvanlaatu 9.6. Suomen Nikon.

(email) William L. Castleman, Performance Review of the Canon EF 50mm f/1.2L USM Lens. Vertailu Canonin EF 50mm f/1.4 USM -objektiiviin.

Trustedreviews.com, Canon LaserShot LBP-5000 -arvio, halpa värilaseri. Suomen Canon.

 

28.12.2006 

HS, Vuoden 2006 uutiset kuvina. Kotimaa ja ulkomaat.

Iltasanomat, Vuoden kuvat 2006.

Iltasanomat, Lemmikit. Yli 10.000 kuvaa, lukijoiden lähettämiä.

Iltasanomat, kuvagalleria, vuoden urheilukuvat 2006. (Jollei urheilu kiinnosta, niin ainahan voi katsoa, miltä Janina Frostell näyttää uikkareissa 2002).

Iltalehti, Perhealbumi. Syntyneet, vihityt, lemmikit.

Aamulehti, Äänestä kaunein joulukuusi. 55 vaihtoehtoa.

Digivideo.fi, Magix Movie Edit Pro 11 ja 11+ editointiohjelmat.

Digivideo.fi, Panasonic NV-GS27. Hinta on alle 300 euroa.

Canon pro magazine issue 15.

  • XL goes HD
  • The oddest job in the world
  • Safety in numbers - part 2
  • 50 years of Word Press Photo
  • Correcting Lens Distortion
  • Doing it in (Picture) Style
  • Martin's monumental moments
  • If God is a DJ
  • Profile Gallery
  • All creatures great and small

Digital Photography School. Lyhyitä koottuja vinkkejä eri aihealueilta. Helposti omaksuttavassa muodossa.

Xtremesystems.org, The LCD Buyers Guide.

Sportsillustrated.com, The Year's Most Interesting Pictures. 41 kpl. Yksi suomalainenkin on päässyt yksinään pääosaan.

IR, Granite Bay Software Announces the Availability of GBTimelapse. Time-lapse sequences using a Canon PowerShot Camera connected to a computer by a USB cable. Hinta on $49.

Perrush.be, Sell your Photos | Microstocks: Blessing or Curse.

The-digital-picture.com, Canon EF 50mm f/1.2 L USM -arvio.

 

27.12.2006 

Vantaan aikuisopisto, koteihin jaettiin kevään kurssiesite jo joulukuun alkupuolella. Ilmoittautuminen kursseille alkoi 4.12.2006. Mutta monilla kursseilla on edelleen tilaa. Kuvataiteet, Valokuvaus. Tarkemmat tiedot näistä kursseista löytyvät netistä.

  • Kuvausmatka Toscanaan. Tiistai-maanantai, 17.-23.4.2007. Ks. tarkemmin Pisaan huhtikuussa!
  • Valokuvauksen yleiskurssi. Maanantai 18.00-21.15, 29.1.-19.3.
  • Digikuvauskurssi A. Torstai 14.30-17.45, 25.1.-8.3.
  • Digkuvauskurssi B. Torstai 18.00-21.15, 25.1.-8.3.
  • Digikuvauskurssi C. Torstai 14.30-17.45, 15.3.-26.4.
  • Digikuvauskurssi D. Torstai 18.00-21.15, 15.3.-26.4.
  • Digikuvauksen perusteet ja välineet. Torstai 18.00-20.15, 15.3.-7.6.
  • Digikuvauksen peruskurssi. Lauantai 10.00-17.00, sunnuntai 10.00-17.00,
    20.-21.1 ja 3-4.2.
  • Esitysohjelmat. Tiistai 18.00-21.15, 16.1.-13.2.
  • Studiotyöpaja. Lauantai ja sunnuntai 10.00-17.00, 6.1.-7.1.
  • Studiokuvauksen työpaja. Torstai 18.00-21.15, 18.1.-15.3.
  • Luontokuvauksen perusteet. Lauantai ja sunnuntai 10.00-17.00,
    14.-15.4 ja 28-29.4.
  • Videoilmaisu- ja editointikurssi. Maanantai 17.30-20.45 Huom! 10.4. tiistai
    26.3.-14.5.
  • Syksyllä alkaneet ja keväällä jatkuvat kurssit:
  • Luontokuvauskurssi I-II. Tiistai 16.30-19.00, 12.9.-28.11. ja 9.1.-6.5.
  • Luontokuvauskurssi III. Tiistai 19.05-21.35, 12.9.-28.11. ja 9.1.-6.5.

Vantaan aikuisopisto, tietotekniikka, kuvankäsittely. Tarkemmat tiedot näistä kursseista löytyvät netistä. Ilmoittautuminen on jo alkanut, mutta monilla kursseilla on vielä tilaa.

  • Gimp-peruskurssi. Sunnuntai 9.00-16.00, 21.1.
  • Gimp-jatkokurssi. Sunnuntai 9.00-16.00, 4.3.
  • Photoshop 7 -peruskurssi. Perjantai 17.30-20.45, lauantai ja sunnuntai 10.00-16.00, 16.3.-18.3.
  • Photoshop CS –peruskurssi. Perjantai 17.30-20.45, lauantai ja sunnuntai 9.00-16.00, 30.3.-1.4.
  • Photoshop CS -jatkokurssi. Perjantai 17.30-20.45, lauantai ja sunnuntai 9.00-16.00, 27.4.-29.4.

Helsingin kaupungin työväenopisto, valokuva-aiheiset kurssit löytyvät kohdasta kuvataide, valokuvaus sekä valokuvauksen ja videon lyhytkurssit. Haun tuloksissa näkyy heti, onko vapaataa. Kuvataiteen ilmoittautuminen alkaa tiistaina 9.1.2006 klo 16.30 - 19 puhelimitse, internetin kautta ilmoittautumiseen tarvitsee tunnuksen. Tarkemmat tiedot näistä kursseista löytyvät netistä. Painetut ohjeet ilmestyvät 28.12.2006.

  • Valokuvaus 1-2. 16.01.2007 - 10.04.2007. Tiistai klo 18:15-20:45.
  • Valokuvaus 1 B. 17.01.2007 - 11.04.2007. Keskiviikko klo 19:20-21:35.
  • Valokuvaus 1. 15.01.2007 - 16.04.2007. Maanantai klo 16:45-19:15.
  • Valokuvaus 2. 17.01.2007 - 11.04.2007. Keskiviikko klo 18:15-20:45.
  • Valokuvaus 2, päiväkurssi. 16.01.2007 - 10.04.2007. Tiistai klo 15:30-17:45.
  • Valokuvaus 2. 15.01.2007 - 16.04.2007. Maanantai klo 19:15-21:45.
  • Valokuvaus 3. 20.01.2007 - 14.04.2007. Lauantai klo 12:15-15:30.
  • Digitaalisen valokuvauksen perusteet. 15.04.2007 - 29.04.2007. Sunnuntai klo 10:00-15:00.
  • Valokuvauksen jatkokurssi. 17.01.2007 - 11.04.2007. Keskiviikko klo 18:00-20:30.
  • Mustavalkokuvien pimiökurssi B. 23.01.2007 - 27.03.2007. Tiistai klo 18:00-20:15. Tiistai klo 17:00-21:00.
  • Mustavalkokuvien pimiötyöpaja B. 16.01.2007 - 03.04.2007. Tiistai klo 17:30-20:45. Tiistai klo 18:00-20:15
  • Avain hyvään valokuvaan. 09.02.2007 - 10.02.2007. Perjantai klo 18:00-21:15. Lauantai klo 10:00-16:30.
  • Mustavalkokuvien pimiökursssi. 27.01.2007 - 25.03.2007. Lauantai klo 11:00-15:00. Sunnuntai klo 11:00-15:00. Lauantai klo 12:00-14:15
  • Antero Takala: Maisemakuvieni synty. 11.03.2007 - 11.03.2007. Sunnuntai klo 15:00-17:30.
  • Miten otan parempia luontokuvia B. 21.04.2007 - 22.04.2007. Lauantai klo 11:00-15:00. Sunnuntai klo 11:00-16:00.
  • Kuvankäsittelyn perusteet A. 16.01.2007 - 27.02.2007. Tiistai klo 17:45-21:00.

Helsingin kaupungin työväenopisto, tietotekniikka, 6c. Kuvankäsittely. Tietotekniikan ilmoittautuminen alkaa maanantaina 8.1.2006, klo 16.30 - 19 puhelimitse. Tarkemmat tiedot näistä kursseista löytyvät netistä.

  • PaintShop Pro A. 24.01.2007 - 07.03.2007. Keskiviikko klo 19:00-21:30.
  • Valokuvien käsittely windows XP:ssä. 01.03.2007 - 15.03.2007. Torstai klo 12:30-15:00.
  • Photoshop Elements A. 12.03.2007 - 23.04.2007. Maanantai klo 15:30-18:00.
  • Photoshop Elements B. 12.03.2007 - 23.04.2007. Maanantai klo 18:30-21:00.
  • PaintShop Pro B. 12.03.2007 - 02.04.2007. Maanantai klo 13:00-16:15.
  • Kuvankäsittelyä Picasa-ohjelmalla. 15.01.2007 - 29.01.2007. Maanantai klo 17:00-20:15.
  • Photoshop Elements perusteet B. 05.02.2007 - 12.03.2007. Maanantai klo 17:00-20:15.
  • Photoshop Elements perusteet A. 18.01.2007 - 15.02.2007. Torstai klo 17:00-20:15.
  • Kuvankäsittelyä Picasa-ohjelmalla senioreille. 18.01.2007 - 01.02.2007.
    Torstai klo 09:00-12:15.
  • Gimp - kuvankäsittelyä ilmaisin ohjelmin. 13.03.2007 - 10.04.2007.
    Tiistai klo 09:00-12:15.
  • Photoshop Elements perusteet A. 18.01.2007 - 15.02.2007. Torstai klo 09:00-12:15.
  • Photoshop Elements perusteet B. 19.01.2007 - 16.02.2007. Perjantai klo 17:00-20:30.
  • Kuvankäsittely PhotoShopElements Muuttunut alkaa 14.3. 14.03.2007 - 04.04.2007. Keskiviikko klo 16:50-20:00.
  • Kuvankäsittely PhotoShopElements. 28.02.2007 - 21.03.2007. Keskiviikko klo 13:00-16:15.
  • Kuvankäsittelyn perusteet senioreille. 05.03.2007 - 23.04.2007. Maanantai klo 10:00-12:30.
  • Kuvankäsittelyä Picasa-ohjelmalla senioreille. 15.02.2007 - 15.03.2007.
    Torstai klo 09:00-12:15.
  • Kuvankäsittelyä Picasa-ohjelmalla. 26.02.2007 - 26.03.2007. Maanantai klo 13:00-16:15.
  • Kuvankäsittelyn perusteet senioreille. 20.03.2007 - 17.04.2007. Tiistai klo 13:00-16:15.
  • Kuvankäsittely PhotoShop Elements. 30.03.2007 - 27.04.2007. Perjantai klo 16:45-20:00.
  • Oma kuva postimerkiksi. 10.03.2007 - 10.03.2007. Lauantai klo 09:00-15:15.
  • Photoshop Elements jatkokurssi B. 19.03.2007 - 23.04.2007. Maanantai klo 17:00-20:15.
  • Photoshop Elements jatkokurssi A. 01.03.2007 - 29.03.2007. Torstai klo 17:00-20:15.
  • Digikuvaus A. 22.01.2007 - 05.03.2007. Maanantai klo 15:30-18:00.
  • Digikuvaus B. 22.01.2007 - 05.03.2007. Maanantai klo 18:30-21:00.
  • Digikameran käyttö ja kuvankäsittely. 20.01.2007 - 10.02.2007.
    Lauantai klo 10:00-15:45. Sunnuntai klo 10:00-15:45.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely B. 22.03.2007 - 26.04.2007. Torstai klo 09:00-12:15.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely A . 18.01.2007 - 15.02.2007. Torstai klo 13:00-16:15.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely C. 17.03.2007 - 25.03.2007. Lauantai klo 10:00-15:00. Sunnuntai klo 10:00-15:00.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely. 17.01.2007 - 14.02.2007. Keskiviikko klo 16:50-20:00.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely. 17.01.2007 - 07.02.2007. Keskiviikko klo 13:00-16:15.
  • Digikuvaus ja kuvankäsittely B. 28.02.2007 - 21.03.2007. Keskiviikko klo 09:00-12:15.
  • Digikameran käyttö ja kuvankäsittely. 19.01.2007 - 16.02.2007.
    Perjantai klo 16:45-20:00.
  • Vanhat valokuvat kuntoon. 16.03.2007 - 20.04.2007. Perjantai klo 09:00-12:15.
  • Skannauskurssi. 15.03.2007 - 15.03.2007. Torstai klo 09:00-12:15.
  • Skannauskurssi. 25.04.2007 - 25.04.2007. Keskiviikko klo 13:00-16:15.
  • Skannaus ja kuvankäsittelykurssi. 13.02.2007 - 06.03.2007. Tiistai klo 09:00-12:15.
  • Skannaus. 11.02.2007 - 11.02.2007. Sunnuntai klo 10:00-15:45.
  • Valo- ja digikuvien siirto ja arkistointi senioreille. 16.02.2007 - 23.03.2007
    Perjantai klo 09:00-12:15.
  • Tehdään animaatioita. 17.04.2007 - 24.04.2007. Tiistai klo 09:00-12:15.
  • Värinhallinta - näytöt ja tulostimet. 24.03.2007 - 24.03.2007.
    Lauantai klo 09:30-16:15.
  • Tekstintunnistus. 18.04.2007 - 18.04.2007. Keskiviikko klo 13:00-16:15.

Espoon työväenopisto. Ilmoittautuminen on jo alkanut, mutta monilla kursseilla on vielä tilaa.

Asuinpaikkansa opinahjoa voi yrittää etsiä linkistä Kansalais- ja työväenopistojen liitto KTOL.

Kuluttajien vakuutustoimisto, Vakuutusvertailut. Uusimpana sivulla on kohdassa Koti, rakennukset ja irtaimisto viisisivuinen pdf Kotivakuutus ja tuotevakuutukset -vertailu 14.12.2006. Kotivakuutusta ja erillistä tuotevakuutusta vertaillaan, esimerkkeinä ovat taulutelevisio 2000 euroa, kannettava tietokone 1000 euroa, matkapuhelin 200 euroa ja silmälasit 480 euroa. Vahinkotapauksiakin on erilaisia, tulipalo, ukonilma, ulkoinen isku, valmistusvika, varastaminen jne. Selvitetään lyhyesti myös käsitteet virhevastuu, takuu ja vakuutus.

Tapiolan kameraseura. Pekka Lammela 21.8.2006, Ryhmäkuvaus ulkosalla.

Mikko Sinisalo, 2006 - Autumn & Winter.

Huijarifirma jatkaa (osa nn) vaihteeksi uudella nimellä, drumteh.co.uk (samaa sarjaa kuin starkdigital.co.uk, orvisinc.co.uk, aigars, mobiteh, keydigital jne. jne.). Älä tilaa, ks. Digicamera.netin uutiset 27.10.2006.

  • (luottokorttiyhtiöiden logot yms. ovat vain hämäystä, "maksu" tapahtuu Western Unionin kautta, rahat menevät, mutta tavaraa ei tule)

Matt Greer Photography, Photoshop Adjustment Layers - Curves.

The Online Photographer, T.O.P. Camera of the Year 2006 (and the Runners-Up).

Dpmac.com, Nikon Digital SLRs are Number 1 in Japan.

USA:n Canon, Safety Notice: PowerShot A530/A540 Overheats. Koskee vain tiettyjä malleja.

Creativepro.com, Fly the Creative Skies. 18-sivuinen pdf-katkelma kirjasta Julieanne Kost: Window Seat, The Art of Digital Photography and Creative Thinking.

Trustedreviews.com, Canon Digital IXUS 65 -arvio. Suomen Canon.

 

26.12.2006 

Urbanfinland.info, Albumit aukiolla -näyttely 9.12.2006 - 14.1.2007 Lasipalatsinaukiolla. Kaksipuolisissa telineissä on 28 kuvaa joulunvietosta Helsingissä ja keskustan alueen muutoksista. Paikka on Lasipalatsin ja vanhan linja-autoaseman välissä. Kuvat ovat esillä ympäri vuorokauden.

  • varsinainen yli neljä vuotta auki ollut kuvatietokanta Albumit auki

(Email) "Ostin uuden Samsung 931C näytön. Yritin säätää Adobe gammaa. Ei onnistunut: Aina joko kirkkaat värit puhki tai sininen värivirhe. (Sinistä kun pitäisi olla neutraali). Latasin uuden ajurin. Yritin säätää värit Samsungin omalla säätimellä. Yritin lukuisia kertoja Adobe gamman säätöjä. Tuhrasin yli 5 tuntia. Kunnes keksin: Kontrasti säätää KIRKKAUTTA. Kirkkaus säätää KONTRASTIA. Siis tarkasti väärin päin. Enkä varmasti ole ainoa asian kanssa. Liekö myös selitys, Miksi niin monet näytöt näyttävät kirkkaat värit liian sinisinä..."

Jannevalo.fi, Hanasaari A 21.12.2006. Vielä muutama Hanasaari-kuva.

Citylehti 24/2006 (parisen viikkoa sitten ilmestynyt, juttu ei vielä kaikkien luettavissa netissä). Jaana Rinne haastattelee valokuvaaja Jere Hietalaa. Valokuvauksestakin vähän puhutaan. Jere on 26-vuotias, oli ottamassa kuvia Helsinki City Marathonista, kun keksi pyytää Pekkaniskaa apuun. Kuvat otettiin sadasta metristä, Edita osti kuvat. Jussi Hyttisen valokuvaamossa ammennettiin oppi. Dubaissa (ja Abu Dhabissa) kuvattiin USA:n armeijan erikoisjoukkoja, armeijalle pr-kuvia. Jere Hietala pääsi kuvaamaan myös 50 Centia New Yorkiin ja Animalian turkistenvastaista Ink Not Mink -kampanjaa. Viimeksi on kuvattu Rasmusta USA:n markkinoille.

Jokavuotiseen tapaan, TIME: The Best Photos of the Year 2006. Tässä yhteydessä "parhaat kuvat" tarkoittavat uutiskuvia (sotaa, katastrofeja ja vähän poliitikkojakin).

Luminous Landscape, Leica M8, Take 2.

OK1000 Pentax Blog, K10D Interview with development engineers of Pentax Japan.

Strobist, Ubercheap Ring Flash: Cereal Box, Styrofoam and Foil.

Bobatkins.com, Picasa. Suomalaiset suunnatkoon sivuille picasa.google.fi.

  • Picasa Web Albums (250 MB ilmaista tilaa kuville, aikaisemmin vaati gmail-osoitteen - ei enää. Jos joltakin vielä gmail-osoite puuttuu, niin lähettäkää viesti vaikka alla olevaan osoitteeseen)

Foxnews.com, U.S. Digital Camera Sales May Hit New Record.

Digitalcamerareview.com, Olympus FE-200 -arvio. Suomen Olympus.

 

25.12.2006 

Menopaussi-blogi, Huonoin postaus ikinä. Kyse on Valokuvatorstain kuvahaasteesta "...kauheimmalla, epäonnisimmalla "no, huh huh!"-kuvalla...".

Ville Purhonen, 22.10.-4.11.2006 New York, Las Vegas, San Diego. Canon Ixus 60. Kymmenen kuvaa.

Pingstate.nu, Foorumi. Viestejä eri alueilta, tältä vuodelta.

Katse.uta.fi, Tampereen yliopiston kuvajournalistikoulutuksen kuvalehti. Ponnahdusikkunat kannattaa sallia, että pääsee lukemaan pdf-lehteä. Kahdeksan lehteä, uusin toukokuu 2006.

  • nämä kuvat eivät ole pakollista tekstin kuvitusta

Suomen freelance-journalistit ry, Vapaa sana 2006. Kaikenlaista, myös kuvaamisesta.

Dpreview.com, foorumi, Paid Jobs for Amateurs?

Phototestcenter.com. Digital SLR Lens Reviews. Camera RAW Software Reviews. Photo Printer Reviews.

Yahoo! News. Amateurs reach for high-end digital cameras.

The DAM Book, Digital Asset Management for Photographers.

Earthboundlight.com, The Skies Have It (Photo Tip of the Week).

Impulseadventure.com, Digital Photography Articles. Aivan lyhyitä tekstejä.

24.12.2006 

Toivotamme kaikille digicamera.netin lukijoille ja yhteistyökumppaneille Rauhallista joulua!

Työministeriö, Verkkokaupan vastuuhenkilö, Bebes Oy, Helsinki. Mielellään yli 25-vuotias äiti. "...Katsomme eduksi jos olet harrastanut valokuvausta...".

Tiede.fi, keskustelut.

Salla Jokela, Monumenttikuvista elämyskuviin. Helsinki matkaesitteiden kuvituksessa 1895 - 2005. Pro gradu, joulukuu 2005. 122-sivuinen pdf, kuviakin löytyy.

ExposurePlot, versio 1.11. Freewarea. Graafeina kuvissa käytetyt aukot, polttovälit, suljinajat ja ISO:t. Data haetaan exif-tiedoista, siksi vain jpg-kuvat.

Bill McClung, PBase, Samsung 3.2 MP a990 Phone/Camera. Kamerakännykkäkuvia.

Värisokeille.

LetsGoDigital, Sony Cybershot DSC-S650. Ja Sony Cybershot DSC-S700. Uusia malleja.

Fotosidan.se, Vädret - naturfotografens jäst.

Pcmag.com, Most Innovative Digital Cameras.

Trustedreviews.com, Olympus mju 725 SW -arvio. Suomen Olympus.

 

23.12.2006 

Eilen lähetettiin digicamera.netin kautta 970 sähköistä joulukorttia. Valikosta ylhäältä Kortit ja sitten vain sopivaa lähetettävää etsimään. Erilaisia joulukortteja on 50 kpl.

Eilen digicamera.netin uutisissa mainittuja (IR, Digital Foci Ships "Image Moments" Digital Photo Frame. $229) digikuvakehyksiä saa jo Suomesta.

  • Top Shot (Malminkartano, Helsinki) myy niitä hintaan 199 euroa (suoraan hyllystä). Katso sivuilta kohta Kehykset.

HS, I. K. Inha oli moderni isänmaan kuvaaja. Parin Inhasta kirjoitetun kirjan arvio (netissä lyhyt versio arviosta).

Eskelinen-Haili- Helenius -blogi, GML Matting. (Tästä ilmaisesta syväysohjelmasta oli lyhyt mainita digicamera.netin uutisissa 16.12.2006).

The Online Photographer, More on SR/AS Unmeasurability. Vapisevat kädet ja kuvan ottaminen.

  • (Sarjakuvaus on yksi vaihtoehto, jos ei ole kuvanvakaajaa. Useammasta kuvasta löytyy aina vähemmän tärähtänyt otos. Toinen kikka on laittaa pieni ruuvi jalustakierteeseen, siihen kiinni naru ja naru vaikka jalan alle. Vaikutus on sama kuin kuvanvakaajalla. Kolmas keino on kiristää kamerahihna sopivalla tekniikalla. Siitä vain kokelemaan.).

Hans Braakhuis, Nikon Books list. Näitähän on yli 700 kpl.

Steve Sanders, Panasonic Lumix DMC-FX07 -arvio. Suomen Panasonic.

Digitalcamerareview.com, Leica Digilux 3 -arvio.

22.12.2006 

Eilen lähetettiin digicamera.netin kautta 1.296 sähköistä joulukorttia. Valikosta ylhäältä Kortit ja sitten vain sopivaa lähetettävää etsimään. Erilaisia joulukortteja on 50 kpl.

Janne Miettinen, kuvia sieltä täältä. Viime vuoden matkalta Yhdysvaltoihin.

Hannu Korpinen, Zhu Jia Jiao.

Ollisalo.net, Hanasaari.

Seudun.kuvat.fi, Hanasaari.

Sfnet.harrastus.valokuvaus, Kehitystilanne tänä päivänä. Perinteistä puolta.

Afterdawn, Opetusministeriö päivitti kasettimaksuja. Termi on hyvitysmaksu. Tavallisimmalla blankko-dvd:lle hyvitysmaksu on 0.60 euroa, tähän ei muutoksia.

Turun Sanomat, Varsinais-Suomen taidetoimikunta tukee taidetta 295 000 eurolla. Valokuvataide (yht. 17 500 euroa):

  • Ekholm Juha Allan, Turku 1 500 euroa
  • Leino Renja, Korppoo 7 250 euroa
  • Niilola Aada, Turku 2 250 euroa
  • Pälviranta Harri, Turku 3 000 euroa
  • Valokuvakeskus Peri ry, Turku 3 500

Yle.fi, Taiteen keskustoimikunnan johtopesteille jatkoa.

Turun Sanomat, Passikuvia kuvitteellisessa matkatoimistossa. Suomen valokuvataiteen museo, ks. fmp.fi.

Suomen Valokuvahistoriallinen Yhdistys, svhy.org, Osto & Myynti.

Photographyblog.com, Gerd Ludwig Interview. 80% ajasta kuluu National Geography -lehdelle kuvatessa.

Bobatkins.com, Lens Defect Survey. Updated. Alustavat tulokset merkeittäin esillä. Ei yllätyksiä, eniten ongelma -objektiivi ennalta odotettu.

Dpreview.com, Hoya and Pentax to merge. Hoya Pentax HD Corporation. Hoya on näistä kahdesta isompi, noin kolminkertainen kooltaan.

Highiso.net, kerätty linkkejä kohinakuviin kameramerkeittäin, uudet sivut.

IR, Digital Foci Ships "Image Moments" Digital Photo Frame. $229. Suomessa digitaaliset kuvakehykset eivät käsittääkseni ole vielä yleistyneet, johtunee vähäisestä tarjonnasta (vain muutama malli) (ja näiden osalta vielä huonosta hinta/laatusuhteesta).

IR, AKVIS Coloriage v. 4.0: Colorize Your Memories. Lehdistötiedote. Esim. m/v -kuvien väritykseen. Kotikäyttö $97, kaupallinen käyttö $246.

Photographyblog.com, Canon Powershot G7 -arvio. 4.5 * / 5 *. Suomen Canon.

Cameras.co.uk, Canon IXUS 850 IS Video Guide. Suomen Canon.

 

21.12.2006 

Eilen lähetettiin digicamera.netin kautta 1.176 sähköistä joulukorttia. Valikosta ylhäältä Kortit ja sitten vain sopivaa lähetettävää etsimään. Erilaisia joulukortteja on 50 kpl.

Pelastusarmeijan Joulupata 2006. Karttuisaa kättä voi ojentaa vielä tämän vuoden loppuun, viimeinen päivä on 31.12.2006. Lahjoittaa voi jonkun "potin" nimiin tai sitten vaikka nimettömänä. Yhteensä rahaa oli kerätty 67.732 euroa. Tunnusluvut vain esiin...

  • Pienen hiljaiselon jälkeen potti "digicamera.net" on vähän piristynyt, aikaisin aamulla sijanumero oli 46, lahjoituksia oli annettu 18 kpl, yhteensä 300 euroa. Ks. sijat 41 - 80.

Taiteen keskustoimikunta on jakanut vuoden 2007 kohdeapurahat. Tässä valokuvataiteen kohdeapurahat:

  • Aitamurto Veikko, Keminmaa, 2 000 €
    retrospektiivisen näyttelyn kustannuksiin
  • Elo Mika, Helsinki, 2 000 €
    näyttelyteosten valmistuskuluihin
  • Eronen Päivi, Imatra, 2 000 €
    näyttelyteosten valmistuskuluihin
  • Halso Ilkka, Orimattila, 2 000 €
    valokuvausprojektin kuvauskuluihin
  • Heikkilä Jaakko, Tornio, 3 000 €
    Flah -projektin kuluihin
  • Hiltunen Tatu, Turku, 2 000 €
    valokuvanäyttelyn valmistukseen
  • Hänninen Nanna, Kuopio, 4 000 €
    näyttelyiden materiaalikuluihin
  • Itkonen Tiina, Helsinki, 2 000 €
    näyttelyiden valmistamiseen
  • Kaila Jan, Kirkkonummi, 2 000 €
    näyttelyn kustannuksiin
  • Kakkinen Ari, Helsinki, 5 000 €
    kuvausprojektin kuluihin
  • Kapanen Martti (Kapa), Jyväskylä, 3 000 €
    näyttelyn ja kirjan vedosten valmistuskuluihin
  • Lehtinen Janne, Loviisa, 2 000 €
    valokuvanäyttelyn valmistamiseen
  • Nenonen Juha, Helsinki, 2 000 €
    teosvalmistuskuluihin
  • Päiväläinen Riitta, Helsinki, 3 000 €
    yksityis- ja yhteisnäyttelyjen tuotantokuluihin
  • Rantala Hannele, Helsinki, 2 000 €
    portfolion valmistamiseen
  • Saraste Leena, Helsinki, 2 000 €
    kiertonäyttelyn kuluihin
  • Savolainen Mikko, Joensuu, 5 000 €
    retrospektiivisen näyttelyn kuluihin
  • Seppo Sanni, Helsinki, 2 000 €
    kahden valokuvaprojektin kuluihin
  • Suonpää Juha, Tampere, 3 000 €
    valokuvataidenäyttelyn kuluihin
  • Takala Antero, Helsinki, 2 000 €
    näyttelyn kierrätykseen ja valokuvien digitointiin
  • Vera Adolfo, Vantaa, 2 000 €
    valokuvateosten valmistamiseen

HS, Kallion kirjastolle moitteita turkistarhausnäyttelyn poistamisesta. Apulaisoikeuskansleri Jaakko Jonkka kritisoi Helsingin Kallion kirjastonjohtajan päätöstä poistaa keväällä 2006 Oikeutta eläimille -järjestön valokuvanäyttely kirjaston tiloista viikkoa ennen sovittua päättymisajankohtaa.

Digitoday.fi, Ruotsalaisyritys helpottaa valokuvien etsimistä verkosta.

Interfoto.fi, HP Z3100 -sarjan tulostin on demolaitteena, myyntikappaleiden toimitus alkaa lähiaikoina.

Valokuvatorstai ei esitetä haastetta, vaan toivottaa hyvää joulua. Seuraavan kerran sitten haasteita torstaina 11.1.2007.

Kameraseura, jäsentiedotteet löytyvät kohdasta uutiset. Uusin pdf on 7/2006, marras-joulukuu.

/Pintaliitoblogi, oopa: 5D ja 15Gt. Muutaman päivän kokemukset vuokralla olleesta Canon 5D -järjestelmädigistä.

DIYPhotography.net, How To Make Money From Micro Stock Photography.

Luminous Landscape, Epson Stylus Pro 3800 -arvio. Ensivaikutelmat. A2-tulostin. Suomen Epson.

Rob Galbraith, Delkin announces SensorScope. Tammikuussa myyntiin, pääsee tutkimaan viisinkertaisella suurennoksella suoraan kennon pinnalta, että missä niitä pölyhiukkaisa oikein on. Mukana myös välineet kennon puhdistamiseen. Hinta on$189.99, 144 euroa. Ks. IR.

Creativepro.com, Color Tips: Why is My Orange Brown? Kannattaa varmistaa, että käytössä on Pantone Color Bridge (värikartta tai väriviuhka), jossa ovat vierekkäin Pantonen väri ja CMYK-väri.

Dcviews.com, Olympus releases firmware update for the SP-series digital cameras. Uusi firmware, Olympus SP-310, the SP-320, the SP-350, the SP-500 UZ ja SP-700. Nopeampi käynnistyminen xD-kortteja käytettäessä.

Rob Galbraith, Large CF, SDHC support in trio of Canon firmware updates. Uusi firmware, Canon EOS-1D Mark II, EOS-1Ds Mark II ja EOS-1D Mark II N, tuki yli 8 GB:n cf-korteille ja yli 4 GB:n sd-korteille.

Dpreview.com, Pentax issues new firmware for six DSLRs.

Ephotozine.com, NEC widescreen launch. Nec MultiSync LCD2690WUXi, 26 tuumaa, 16:10, 1920 x 1200, tammikuun lopulla myyntiin, alviton hinta on £789, 1.176 euroa.

Dpreview.com, Nikon D40 -arvio. Highly Recommended. Suomen Nikon.

Digit.no, Nikon D80 -arvio. Suomen Nikon.

Cameralabs.com, Zuiko Digital 14-42mm vs Leica 14-50mm with Olympus E-400.

Ephotozine.com, Seculine Twin1 R2-UT remote shutter -arvio. Nikon, Pentax, Canon ja Samsung. Kameralla voi ottaa kuvia kauempaa, noin 20 metrin päästä. Hintaa ei ole paljon, £20, 30 euroa.

DCRP, Kodak EasyShare C875 -arvio. Suomen Kodak.

 

20.12.2006 

Eilen lähetettiin digicamera.netin kautta 886 sähköistä joulukorttia. Valikosta ylhäältä Kortit ja sitten vain sopivaa lähetettävää etsimään. Erilaisia joulukortteja on 50 kpl.

Sepi.1g.fi, US2006, 68 kuvaa. USA. Memphis-Las Vegas-Los Angeles 2006. Missäs ne sadepäivät ovat?

Aihaven.net, Rissajavri (Trollsjön), Päiväretki Ruotsin Lapin ylänköjärvelle. Lofoten, Vesterålen ja Lofootit.

Peter Forsgård, Näyttely ohi....

Rob Galbraith, Using Zoomify to display big pictures on the Web. Zoomify tulee Adobe Photoshop CS3:n mukana.

Nik Software, Four Free Filters. Brilliance/Warmth, Bi-Color Cool/Warm, Graduated Orange ja Contrast Only.

Rob Galbraith, Astronaut loses camera during spacewalk. Videoklippi.

Wikihow.com, How to Create Stereo Photographs.

IR, Polar Rose Launches Visionary Search for Online Photos (lehdistötiedote).

Rob Galbraith, Bruce Fraser, 1954-2006.

IR, Nikon D40 -arvio, päivitys. Suomen Nikon.

Dpreview.com, Canon PowerShot A640 -arvio. Highly Recommended. Suomen Canon.

Megapixel.net, Canon PowerShot G7 -arvio. Käytettävyys 8.8. Kuvanlaatu 8.8. Suomen Canon.

Cameras.co.uk, Olympus SP-510 -arvio. Suomen Olympus.

Ephotozine.com, Nikon CoolPix S10 -arvio. Suomen Nikon.

Trustedreviews.com, Panasonic Lumix DMC-FX01 -arvio. Suomen Panasonic.

Photographyblog.com, Epson PictureMate 280 -arvio. Kymppikuvatulostin.

 

19.12.2006 

(Foorumilta) Yle, YLE Teema etsii punkkareita - lähetä muistosi meille! "YLE Teema esittää kuusiosaisen Punklandia-sarjan vuonna 2008 ja etsii nyt tv-sarjaan ja ohjelman verkkosivuille suomalaisten muistoja punkista tekstien, valokuvien ja videonauhojen muodossa. Valokuva- ja videomateriaalia kerätään maaliskuun 2007 loppuun asti."

  • sopimus (pdf) ("..korvauksetta... Mikäli tekijä rikkoo tätä sopimusta, korvaa tekijä täysimääräisesti kaikki sopimusrikkomuksesta aiheutuneet kulut ja haitat YLE Teemalle. Samoin tekijä korvaa mahdollisten tekijänoikeusjärjestöjen taikka tekijänoikeuksien haltijoiden vaateet YLE Teemalle tai sen yhteistyökumppanille aiheutuneen vahingon mukaisesti... Ilman täytettyä sopimusta teosta ei esitetä Teeman verkkosivuilla ja/tai tv-ohjelmassa ja/tai tv-ohjelman taustamateriaalina")
  • tuo edelläoleva "sopimus" varmaan innoittaa meitä kaikkia kilvan lähettämään YLE:lle korvauksetta kuvia + videomateriaalia... ("sopimuksen" ilmaiseksi, kaupanpäälle sitten mahdolliset korvaukset)

Jussi Vakkala, 17th December 2006, Goa, India. Two weeks of intensive birding in Goa is now behind. I photographed some 70 species, of which you can see a small selection here.

Jos hinnat ovat puolet ns. oikeista hinnoista, niin kyseessä on aivan varmasti huijaus. Vaikka sivut olisivat ulkoasunsa puolesta kuinka vakuuttavat, niin aivan varmasti kyseessä on huijaus. Vielä kerran, huijaus. Tällä kertaa on kyse muka lontoolaisesta osoitteesta toimivasta StarkDigital-nimisestä yrityksestä. Samaa sarjaa kuin aigars, mobiteh, keydigital jne. jne. Älä tilaa.

Tietokone.fi, Kotien digikuvat talteen verkkoon. Paikallisoperaattorit tarjoamaan tiedonvarmistusta. Palvelussa tiedostot kopioidaan automaattisesti kerran vuorokaudessa. Tilaa on viisi gigatavua, hinta on viisi euroa tai kolmekymmentä euroa kuukaudessa.

Digitoday.fi, Paparazzit syyttävät julkkisbloggari PerezHiltonia tekijänoikeuksista. Julkkiskuviin erikoistunut kuvatoimisto kyllästyi julkkisbloggari Perez Hiltonin kuvien omimispolitiikkaan ja vaatii bloggarilta 7,6 miljoonaa kuvien tekijänoikeuksista... Asianajajan mukaan Hiltonilla on laillinen oikeus uutiskuvien satiirinomaiseen tai humoristiseen käyttöön.

Canon.fi, Joulukuun You Connect -verkkolehti on ilmestynyt.

  • Minun maailmani
  • Kaipaatko joululahjaideoita?
  • Esittelyssä SELPHY ES1 (kuvatulostin)
  • Haluatko elokuvantekijäksi? (videon tekijälle palkintona matka USA:aan)
  • PowerShot. Hyvän kuvan paikka.
  • Tule joulu valkoinen! (lumisen maiseman kuvaaminen)
  • Kasvojentunnistuksella paremmat kuvat
  • EOS-kuvauskurssi (kuvatyyliasetukset)

Chris Empey, ExpoDisc White Balance Filter. Hinta on alle ja päälle $100, koosta riippuen. ExpoDiscin hyödyllisyydestä ollaan montaa mieltä.

Digital Outback Photo, Magnum Photographer Thomas Hoepker, Leica M8 Field Report.

Bobatkins.com, Field of View w/Calculator.

Photocritic.org, Breaking news: Olan Mills into liquidation. Valokuvastudioita UK:ssa.

The Online Photographer, Photoshop CS3. Muutama linkki.

Dpnow.com, HP announce two new photo scanners Scanjet G4010 and Scanjet G4050. £129 (192 euroa) ja £199 (296 euroa), myyntiin joulukuussa.

IR, onOne Software Announces Spring 2007 Availability of Genuine Fractals 5 (lehdistötiedote). $159.95, pro-versio $299.95.

Digital Outback Photo, HP Designjet Z3100. Suurkuvatulostin, hinta alle ja päälle 5.000 euron. Suomen HP.

 

18.12.2006 

Sepi.1g.fi, Intialaista elämänmenoa Goassa.

Santeri Laurila, Lintuja 2006.

Kuvauksia by neulekirppu -blogi, Mikä on vuoden 2006 lempikuvasi? Kuvaustilinpäätös 2006. Kuusi kysymystä. Blogin pitäjille.

Pelkkää kuvitelmaa -blogi, Eloisaa haahuilua. Ilkka kirjoittaa koostamastaan valokuvakirjasta. Saksalaisella softalla koottu, paraikaa Saksassa painossa.

  • Nämä ns. fotokirjat ovat aivan mainio tapa esitellä kuviaan tai vaikkapa antaa lahjaksi. Oma ennustukseni on, että niiden suosio tulee kasvamaan voimakkaasti. Kuka enää jaksaa liimailla ja siirrellä kymppikuvia kansioista toiseen, kun vaihtoehtona on kiiltävälle paperille painettu oikea kirja tai ihan aikakauslehden näköinen julkaisu? Kerran kootusta onnistuneesta kirjasta voi jatkossa tarvittaessa tilata lisää kappaleita sukulaisille ja ystäville. Kuvien joukkoon saa tekstiäkin.

Halo Efekti, Elf yourself. Kun uppaa jpg-kuvansa (alle 1 MB) ja sopivan viestin, niin pääsee ihailemaan itseään tanssimassa musiikin tahtiin, Elfyourself.com.

Turun Sanomat, Edullinen dollari ja halpalennot ovat tehneet New Yorkista jouluostosparatiisin. Jutussa jätetään kokonaan mainitsematta tullit + alvit. Tullitta ja veroitta saa tuoda tavaraa EU:n ulkopuolelta enintään 175 euron arvosta, eri henkilöiden tuomisia ei saa yhdistää. Esim. digikameran tulli on 0%, mutta alv pitää aina maksaa (jos siis 175 euron raja ylittyy).

Turun Sanomat, Valokuvia seinillä ja paperilla. Enemmän kuin tuhat sanaa -valokuvanäyttely ja Pienet suuret -lastenkirjanäyttely Valokuvakeskus Perissä (Uudenmaakatu 1, Turku) 15. - 20.12.2006 klo 12 - 17.

Luminous Landscape, Many Factors. It's Not The Camera, It's the Photographer – Right?

Earthboundlight.com, Rescuing Lost or Damaged Digital Images (Photo Tip of the Week).

Conrad Erb, Repairing a Canon 20D flash hot shoe. Havainnolliset kuvat.

Popular Photography, Nikon D40 -arvio. Suomen Nikon.

 

17.12.2006 

Salon Taidemuseo, tulossa Arno Rafael Minkkisen näyttely 'Saga', 20.1. - 9.4.2007. Minkkisen laaja retrospektiivi sisältää yli 120 valokuvaa 35 vuoden ajalta ja on suurin koskaan Suomessa esitetty Minkkisen katselmus. Minkkisen näyttelyn yhteyteen on painettu 167-sivuinen valokuvakirja SAGA. Ks. näyttelystä enemmän.

  • Minkkinen oli puhumassa Kameraseurassa kolmisen vuotta sitten, ks. digicamera.netin uutiset 25.9.2003

Eskelinen-Haili-Helenius -blogi, Celebrating Ability. Lisää eilen mainitusta Vesa Nopasen näyttelystä (Satama ArtSpace).

(Foorumilta) Hannu Korpinen, Switzerland.

Digitoday.fi, Memory Stick nopeutuu. Pystyy tosiaikaiseen hd-tallennukseen. Teoreettinen maksiminopeus on kolminkertainen nykyiseen PRO-versioon, myyntiin ensi vuoden aikana.

Focustestchart.com, Nikon D70 Focus test chart. Sivulla on 19-sivuinen pdf, jonka toiseksi viimeisella sivulla on se varsinainen tarkennustargetti. Käy kaikille kameramalleille, vaikka sivut käsittelevätkin Nikon D70 -mallia. Jokaisella järjestelmäkameraa käyttävällä on kuitenkin alitajunnassa pieni epäilys oman objektiivin tarkennuksesta.

Photoshop CS3, online tutoriaaleja.

Kingston, Icons of Photography. Kunkin kuukauden 15. päivä tulee esittelyyn uusi valokuvaaja. Nyt on vuorossa Peter Read Miller.

Matt Greer, Image File Management. Kannattaa lukea ja miettiä, löytyisikö sovellettavaa omaan systeemiin.

 

16.12.2006 

Tv:ssä pyörineen Digikuva haltuun -ohjelman digikuvakilpailun tulokset.

  • TV1 17.12.2006, klo 09.40
  • TV1 22.12.2006, klo 14:00 (uusinta)

Vesa Huttusen uusimpia kuvia.

Kuopiolaisen Joonas Hirvosen (14 vuotta) galleria. Joonas on kuvannut vuodesta 2005, pääasiassa mielenkiinto on suuntautunut luonnon tallentamiseen.

Satama ArtSpace, Vesa Nopanen – December ´06. Valokuvanäyttely. Sataman osoite on Henry Fordin katu 6 (Hernesaari, Helsinki). ArtSpace sijaitsee kekellä työtilaa, ja siitä syystä näyttelyihin tutustuminen edellyttää ajanvarausta.

Työministeriö, Lehtikuvaajia, 2 paikkaa, Kustannus Oy Aamulehti, Tampere. Aamulehden toimitus hakee kesäksi 2007 Tampereelle lehtikuvaajia. Työn kesto 1 - 3 kk, 31.8.2007.

(Foorumilta) GML Matting. Ilmainen plugin kohteen irrottamiseen taustasta.

(Kertausta tammikuulta) Planetneil.com, techniques for better on-camera flash.

The Online Photographer, The Lensbaby 3G Experience. Köyhän miehen tilt and shift -objektiivi.

Rob Galbraith, The Photoshop CS3 beta by the numbers. Onko uusi versio nopeampi?

Strobist, How to Photograph Christmas Lights.

Dpnow.com, An insider's view of UK photography and camera clubs.

IR, The Late Bird Catches the Adobe Worm. Photoshop CS3 Beta.

IR, iNova Ships Nikon D80 eBook. Peter iNovan uusi elektroninen kirja.

IR, New Adobe Photoshop CS3 Learning Center Launched by the National Association of Photoshop Professionals (lehdistötiedote).

Dpreview.com, foorumilta, Zeiss ZF 85 vs. Nikkor 85/1.4D.

Dpreview.com, Pentax K10D -arvio. Highly Recommended (just). Ks. Perkko.fi.

Steve Sanders, Canon PowerShot G7 -arvio. Suomen Canon.

Digicamreview.co.uk, Pentax K100D -arvio. Ks. Perkko.fi.

Trustedreviews.com, Pentax K100D -arvio. Ks. Perkko.fi.

Pcmag.com, Fuji FinePix S6000fd -arvio. Suomen Fuji.

Photo-i.co.uk, Canon Pixma Pro 9000 -arvio. Edennyt jo loppuarvioon asti. A3-tulostin. Suomen Canon.

 

15.12.2006 

Maisniemi.net, blogissa on viimeksi kirjoitettu vastavalosuojuksen hankkimisen mutkikkuudesta. Monen tuhannen euron objektiiviin joutuu odottamaan useamman kuukauden vastavalosuojan varaosaa ja kun se sitten lopulta tulee, niin osa onkin väärä.

Lauri Sippu, Photography journey to the Hailuoto. Aug. 19st-21th.

Helsingin Huutokauppakamari, Helsingissä ke 20.12.2006 pidettävä panttihuutokauppa, klo 17. Lähtöhintahan on vain ohjeellinen. (Yhtä kameraa tekisi mieli itsekin huutaa tai jättää toimeksiannon...).

1 KAMERANRUNKO NIKON F90X 100 e
- 76 euroa

1 KAMERANRUNKO NIKON F3/T 120 e
1 MOOTTORIPERÄ NIKON MD-4
1 OBJEKTIIVI NIKKOR 35-70/3.3-4.5
- 330 euroa

1 KAMERANRUNKO MAMIYA 645AFD 500 e
1 OBJEKTIIVI MAMIYA 55-110/4.5
- 780 euroa

1 DIGIKAMERA CANON POWERSHOT S2 IS 5.0 MP 100 e
EI TESTATTU
1 MUISTIKORTTI 16 MB 1 KAAPELI
- 105 euroa

1 DIGIVIDEOKAMERA SONY DCR-HC19E 180 e
1 KAUKOSÄÄDIN + TARVIKKEET
- 210 euroa

1 KAMERANRUNKO LEICA R4 300 e
1 OBJEKTIIVI LEITZ WETZLAR SUMMICRON-R 50/2
- 250 euroa

1 DIGIKAMERANRUNKO CANON EOS-1 D MARK II 1500 e
1 MUISTIKORTTI 16 MB
- poistettu

1 KAMERANRUNKO CANON EOS 30 EYE CONTROL 400 e
1 OBJEKTIIVI CANON 75-300/4-5.6 IMAGE STABILIZER
1 OBJEKTIIVI CANON 28-105/3.5-4.5 II USM MACRO
1 OBJEKTIIVI SIGMA 105/2.8 MACRO
1 SALAMA CANON SPEEDLITE 420 EX
1 SOLIGOR EXTENSION TUBE 12 LAUKKU
- 880 euroa

1 DIGIKAMERA OLYMPUS CAMEDIA C-4000 ZOOM 4.0 MP 150 e
1 MUISTIKORTTI 128 MB
1 KAAPELI + KÄYTTÖOHJEET
- poistettu

Designsapiens blog, Studio Kikkailua 3, 13. joulukuuta.

Taloustaito-lehti nro 12/2006, 13.12., s. 16 - 17, Ulkomaille huutokauppaan (Mitä maksoi valokuva?). Christie'sin huutokaupassa lokakuun lopussa myytiin Ola Kolehmaisen Keltainen Portaikko hintaan 14.300 euroa. Lähtöhinta oli 5.900 - 8.800 euroa. Valokuva maksoi ostajalle:

Creativepro.com, Photoshop CS3: Get Your First Look at the Beta!

Digital Outback Photo, Photoshop CS3 Public Beta. Preview. Camera Raw 4.0, Bridge CS3, Smart Filters, New Print Dialog, BW Tool.

Rob Galbraith, Photoshop CS3 to be released as public beta tomorrow. Imuroimiseen vaaditaan Photoshopin sarjanumero.

Photocritic.org, Expose for the highlights, develop for the shadows.

Makezine.com, Homemade Strobe Photography. High Speed Photography.

Dpreview.com, Leica Sinar buy-out stopped.

Rob Galbraith, Author, colour expert Bruce Fraser gravely ill. Fraser vieraili Suomessakin.

Icinsights.com, Digital Still Camera Market Pauses at $18 Billion Plateau. USA:n biljoona on Euroopassa miljardi. Vuonna 2007 arvioidaan myytävän 81.9 miljoonaa digikameraa, kasvua edellisestä vuodesta on 7%. Vuonna 2003 digikameroiden myynti ohitti filmikameroiden myynnin.

LetsGoDigital, Nikon D40 -arvio. Suomen Nikon.

LetsGoDigital, Panasonic Lumix DMC-L1 -arvio.

Fotosidan.se, Pentax K10D -arvio. Ks. Perkko.fi.

Pocket-lint.co.uk, Olympus E400 -arvio. Suomen Olympus.

Ephotozine.com, Nikon S7C -arvio. Suomen Nikon.

Photographyblog.com, HP Photosmart A618 -arvio. Mustesuihku, kymppikuvakoko, printit kestävät vettä. Suomen